Czytasz: Bytom europejską stolicą modelarstwa

Bytom europejską stolicą modelarstwa

Trwa XV Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Na tą jedyną w Bytomiu imprezę przyjeżdżają co roku pasjonaci modelarstwa z całej Polski, a także z wielu krajów europejskich. Nie inaczej jest podczas tegorocznej XV edycji wydarzenia, która cieszy się ogromną popularnością. Jeśli chcesz zobaczyć modelarskie cuda masz jeszcze szansę. Impreza potrwa do 3 marca.

Bytomski festiwal znajduje stałe miejsce w kalendarzach czołowych środowisk modelarskich nie tylko naszego kraju. Tylko w 2018 roku w festiwalu wystartowało ponad 360 zawodników między innymi z: Polski, Chorwacji, Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Goście zaprezentowali łącznie 1200 modeli, które w czasie dwudniowej imprezy zobaczyło ponad 2500 osób. Festiwal to jedna z największych i najbardziej unikalnych imprez tego rodzaju w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. W tegorocznej edycji festiwalu pasjonaci modelarstwa rywalizują w ponad 120 kategoriach.

Dwudniowa impreza /2-3 marca/ w Hali na Skarpie w Bytomiu – Szombierkach /ul. Frycza Modrzewskiego 5a/ to nie tylko wystawa modeli, ale również pokazy, możliwość zakupu modeli do samodzielnego sklejania, kursy sklejana modeli na żywo, a także wiele innych atrakcji, które towarzyszą co roku festiwalowi.

Wśród wystawionych modeli są nie tylko pojazdy wojskowe, figury żołnierzy, makiety bitew, ale również modele statków, samolotów oraz samochodów osobowych i ciężarowych oraz wielu innych pojazdów. Tym samym pasjonaci modelarstwa, ale również ci wszyscy, którzy interesują się militariami z pewnością nie będą się nudzić odwiedzając bytomską imprezę.

Organizatorem imprezy jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu oraz Uczniowski Klub Sportowy „Karb”, zaś patronat na festiwalem objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że pierwszy raz Festiwal Modelarski odbył się w 2003 roku w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Karbiu, gdzie młodzi zapaleńcy skupieni w kole modelarskim pod okiem instruktorów szlifują swoje umiejętności w trudnej sztuce modelarskiej. Jej celem jest wierne odwzorowanie wybranego obiektu w określonej skali. Nie jest tajemnicą, że tego rodzaju sposób spędzania wolnego czasu nierozerwalnie wiąże się z militariami, stąd zdecydowana większość prezentowanych na bytomskim festiwalu modeli to właśnie samoloty, okręty, pojazdy wojskowe, postacie żołnierzy, a także całe makiety przedstawiające bitwy.

Marcowej imprezie towarzyszy również ekspozycja makiety kolejowej, stoły do gier strategicznych z możliwością rozegranie gry, a także pokazy techniki malowania uznanych modelarzy.


źródło, fot: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek