Czytasz: Jan Olszewski nie żyje
Mimo wysiłków lekarzy, Jan Olszewski zmarł w późnych godzinach wieczornych w warszawskim szpitalu.

Były premier Jan Olszewski trafił nieprzytomny do szpitala, jego stan zdrowia nagle się pogorszył. Mimo wysiłków lekarzy Olszewski zmarł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na ul. Szaserów. Jan Olszewski miał 89 lat.

Jan Olszewski od dłuższego czasu miał problemy zdrowotne. W połowie listopada 2018 r. media obiegła informacja, że były premier nagle zasłabł. Pogotowie ratunkowe zabrało go do szpitala, a żona polityka przyznała, że mogło to mieć związek z niewydolnością serca. Jeszcze w 2011 przeszedł udar mózgu. 

były premier, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59", który był protestem przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL "przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR". W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. Pod koniec lat 80. współtworzył Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Jako ekspert ds. reformy prawa i sądów uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Czytaj więcej