Czytasz: Były asystent Elżbiety Bieńkowskiej kierował gangiem?

Były asystent Elżbiety Bieńkowskiej kierował gangiem?

Tyski notariusz zatrzymany przez CBA.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięciu śląskich przedsiębiorców i notariusza prowadzącego kancelarię notarialną w Tychach.

To Lech B, asystent Elżbiety Bieńkowskiej z czasów kiedy dzisiejsza komisarz była jeszcze senatorem. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie gangiem.

Śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych. Ustalenia śledczych wskazują na usiłowanie wyłudzenia 10 mln zł od jednej z grup produkujących warzywa i owoce oraz wyłudzenie z NCBiR ponad 2 mln zł.

Postępowanie obejmuje także podejrzenie powoływania się na wpływy u osób publicznych, udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze oraz karnoskarbowe i pranie pieniędzy.

Do zatrzymania odniosła się Elżbieta Bieńskowska.

- Łączenie mojej osoby z dzisiejszymi zatrzymaniami CBA pozostaje w jawnej sprzeczności z faktami, co jednoznacznie zostało ustalone w 2014 roku - napisała unijna komisarz na twitterze.

Zatrzymani zostaną po zakończeniu przeszukań przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty obejmujące lata 2012-2018. Śledztwo prowadzone jest w kilku wątkach. Zdaniem CBA, może dojść do kolejnych zatrzymań.

Czytaj więcej