Czytasz: Buzek: „Solidarność dała nam siłę w Europie”

Buzek: „Solidarność dała nam siłę w Europie”

Powstanie "Koalicja Europejska". Deklarację jej zawiązania podpisała część byłych premierów Polski.

Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i Ewa Kopacz podpisali w piątek deklarację wspólnego startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obok grona byłych premierów pod deklaracją koalicyjną podpisali się byli ministrowie spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski.

Dziś podpisany dokument to apel o powstanie Koalicji Europejskiej, która „uniemożliwi wyprowadzanie Polski z Unii”.

- Tego wymaga polska racja stanu. Po odzyskaniu suwerenności w roku 1989, pod różnymi rządami, Polska uzyskała członkostwo w NATO i UE, miała wpływ na kluczowe decyzje o losach regionu i kontynentu, rozwijała się i była poważana - przekonują sygnatariusze deklaracji. - Od trzech lat ten wielki narodowy wysiłek jest marnotrawiony. Budowany jest system państwa bliższy standardom wschodnim niż zachodnim. Pozycja międzynarodowa obecnego rządu osłabła, nie walczy on nawet o dobry dla Polski kolejny budżet Unii. Zagrożenia są większe. I przez Polskę, i przez Europę idzie fala polityki podziałów i nienawiści wspierana przez propagandę kłamstw.

Jerzy Buzek przed podpisaniem deklaracji podkreślał, że „Polska wchodząc do Unii Europejskiej wniosła ze sobą potężne wartościowe wiano w postaci środowiska i wartości „Solidarności”.

Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa, że szacunek do tych wartości i tego środowiska zapewnił Polsce siłę w strukturach Unii Europejskiej.

- Po 15 latach mamy dzisiaj niezależne środowiska samorządowe, przedsiębiorców, aktywnych kobiet, młodzieżowe organizacje i organizacje pozarządowe. Apelujemy do wszystkich tych środowisk o aktywność i sprawność w działaniu na rzecz silnej Polski w Europie - mówił Jerzy Buzek.

Czytaj więcej