Czytasz: Buzek liderem listy Koalicji Europejskiej w województwie śląskim

Buzek liderem listy Koalicji Europejskiej w województwie śląskim

Platforma wystawiła swoich kandydatów. Jakie dostaną miejsca na liście KE?

Zarząd krajowy PO rekomendował dziś kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwie śląskim stawiają na obecnych europarlamentarzystów. Wysoko jest też obecna posłanka z Bielska, Mirosława Nykiel. Jerzy Buzek ma być liderem listy Koalicji Obywatelskiej.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że miejsce drugie przypadnie kandydatowi SLD, Markowi Baltowi. Trzecia na liście ma być Mirosława Nykiel, która wyprzedziła zarówno Jana Olbrychta, jak i Marka Plurę. Start w wyborach rozważa także wicemarszałek sejmu Barbara Dolniak. Jak się dowiedzieliśmy może liczyć na miejsce numer 5, a to lokata, która nie gwarantuje mandatu. Start kandydatki Nowoczesnej nie został oficjalnie potwierdzony.

W całej Unii wybory zostaną przeprowadzone w dniach 23-26 maja. Zgodnie z polską tradycją głosowań niedzielno-świątecznych, do urn pójdziemy w Dzień Matki. W związku z brexitem Polska będzie miała o jednego przedstawiciela więcej. Wybierzemy zatem 52 europosłów. 

Do sejmu wpłynął projekt ustawy, który ma wskazać, do kogo trafi 52. mandat w przypadku brexitu. Do PKW należeć będzie ustalenie wyników wyborów i wskazanie, któremu komitetowi wyborczemu przypadnie 52. mandat. Następnie zostanie wskazany kandydat, który spośród posłów do PE wybrany z list tego komitetu uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Zgodnie z projektem to ten poseł straci mandat, w razie gdyby Polsce przypadło ich łączne 51, a nie 52.

Termin opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię to aktuanie północ z 29 na 30 marca. Jednak odrzucenie przez brytyjski parlament warunków opuszczenia Unii, jak i głosy, że brexit może zostać odsunięty w czasie, prowadzą do zamieszania wokół tegorocznych wyborów. 

Czytaj więcej