Czytasz: Busy "Nowej Piątki" odwiedzą mieszkańców woj. śląskiego

Busy "Nowej Piątki" odwiedzą mieszkańców woj. śląskiego

Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób poinformować Polaków o nowych propozycjach programowych.

Co wchodzi w skład tzw. Nowej Piątki stworzonej przez PiS, która będzie promowana także w naszym województwie? 

  • Program Emerytura+
  • Program 500+
  • Niższy PIT
  • Program Bez PIT dla młodych
  • Program Połączenia Lokalne

Program Emerytura+, na czym polega?

Emerytura+ to świadczenie, które będzie przyznane wszystkim osobom, które pobierają emerytury (zarówno z KRUS, ZUS, jak i mundurową) i renty, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. 

Jak zapewnia rząd, już w maju 2019 roku emerytom zostanie wypłacona tzw. trzynastka, czyli dodatkowe 1100 złotych, bez konieczności składania wniosków w urzędzie. Środki trafią do ponad 9,72 mln Polaków, a projekt pochłonie w 2019 roku 10,7 mld zł.

Jak powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, w naszym województwie ze świadczenia „Emerytura+” skorzysta ponad milion osób.

Program 500+ na każde dziecko

Według zapewnień Prawa i Sprawiedliwości, każda rodzina już w lipcu 2019 r. otrzyma nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na pierwsze i każde kolejne dziecko do 18 r.ż., bez względu na dochody.

Program Niższy PIT

Proponowana zmiana to obniżenie PIT z 18 do 17 proc. 

Program Bez PIT dla młodych

W myśl tych założeń, osoby pracujące, do 26 roku życia, będą zwolnione z podatku PIT. 

Program Połączenia lokalne

W myśl założeń PiS, program ma wyeliminować wiele obszarów wykluczenia komunikacyjnego. W tym celu utworzony zostanie fundusz, dzięki któremu będzie możliwe przywrócenie połączeń autobusowych w wielu polskich samorządach.

 Busy "Nowej Piątki" w woj. śląskim

W poniedziałek, premier Mateusz Morawiecki zaingurował akcję informacyjną "Nowej piątki". Aby dotrzeć do jak największej liczby Polaków, busy reklamujące programy partii wyjechały w poniedziałek w trasę, podobnie stało się w woj. śląskim. W naszym regionie akcję rozpoczął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, któremu towarzyszył wicewojewoda Robert Magdziarz.

Dwa busy do końca kwietnia mają odwiedzić wszystkie gminy województwa śląskiego.

– Plan jest bardzo ambitny, chcemy dotrzeć do wszystkich gmin. […] Ale nie mniej ambitna jest sama „Nowa piątka” premiera Morawieckiego, która ma wyjść naprzeciw polskim rodzinom i tym problemom, z którymi Polacy jeszcze na co dzień się borykają – powiedział wojewoda. 

We wtorek, 19 marca busy "Nowej Piątki" pojawią się w przed Miejskim Domem Kultury w Łaziskach Górnych, a później z wojewodą Wieczorkiem na pokładzie, na rynku w Mikołowie, przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyrach, przed Domem Kultury w Kobiórze.

Równocześnie w trasę ruszy drugi bus, z wicewojewodą Robertem Magdziarzem, który odwiedzi we wtorek rynek w Krzepicach, pojawi się również przy Urzędzie Gminy Lipie, przed Urzędem Gminy Popów oraz przy Urzędzie Gminy Miedźno.

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach