Czytasz: U nich już zima? Burze śnieżne na Marsie

U nich już zima? Burze śnieżne na Marsie

Najnowsze badania wskazują, że na czerwonej planecie występują zjawiska obserwowane na Ziemi.

Pokrywę lodu na Marsie odkryto dzięki lądownikowi Feniks już w 2008 roku. Przez lata obserwowano opady zmrożonego dwutlenku węgla. Okazuje się, że atmosfera Marsa, mimo tego że 100 razy cieńsza od ziemskiej, jest wystarczająco gruba, aby wytworzyć zjawiska pogodowe takie tak chmury i wiatr. Najnowsze badania opublikowane w Nature Geoscience, dowodzą, że na Marsie występują tam także opady… śniegu. A dokładniej zamrożonych cząstek wody.

NASA / JPL-Caltech / MSSS

Atmosfera Marsa w 95 procentach składa się z dwutlenku węgla. Do tego po dwa procenty argonu i azotu oraz śladowe ilości tlenu, tlenku azotu, neonu i kryptonu. Średnia temperatura na Czerwonej Planecie wynosi -63 stopni Celsjusza. Nocami jest jednak dużo zimniej.

Zespół pod kierownictwem Aymeric Spiga z Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu, łącząc dane zebrane przez misje kosmiczne stworzył nowy model pogodowy. Po przeprowadzeniu symulacji zachmurzonych obszarów Marsa, wyniki wykazały, że w tych rejonach mogą występować konwekcyjne burze śnieżne.

Francuscy i amerykańscy naukowcy wykazali, że w czasie marsjańskich nocy dochodzi do wirujących burz. Cząsteczki śniegu zamiast łagodnie opadać na powierzchnię Marsa, niemal ją torpedują. 

Aymeric Spiga przyrównuje marsjańskie burze śnieżne do zjawiska znanego na Ziemi jako microburst. Zimne gęste powietrze transportujące śnieg lub deszcz gwałtownie opada wtedy na powierzchnię planety. Wygląda jakby chmura nagle zapadała się na ziemię.

Najnowsze odkrycie wskazuje na to, że także na Marsie występuje obieg wody. Wprawdzie w znacznie mniejszym stopniu niż na Ziemi, jednak to kolejny krok w zrozumieniu cyklów zachodzących na czerwonej planecie.

źródło:  Aymeric Spiga et al. Snow precipitation on Mars driven by cloud-induced night-time convection, Nature Geoscience (2017). DOI: 10.1038/ngeo3008

Czytaj więcej