Czytasz: Pierwsze podtopienia w regionie! Wisła sparaliżowana! (AKTUALIZACJA)

Pierwsze podtopienia w regionie! Wisła sparaliżowana! (AKTUALIZACJA)

Opady były tak intensywne, że podtopione zostało centrum miasta, m.in. rynek i amfiteatr.

Burza, która przeszła w niedzielę po południu nad Wisłą w Beskidach, na dwie godziny sparaliżowała turystyczny kurort. Jak podali strażacy, opady były tak intensywne, że podtopione zostało centrum miasta, m.in. rynek i amfiteatr.

Aktualizacja: Podtopienia w Wiśle. Nie jeżdżą pociągi

Burza i podtopienia w Wiśle

- Burza nadeszła przed godz. 14 i trwała 20-30 minut. Opady były bardzo intensywne. Woda, która spływała z gór w rejonie kompleksu skoczni narciarskich w centrum miasta, zalała kilka samochodów. Deszczu było tak dużo, że wybijały studzienki kanalizacyjne, przez co doszło do podtopień piwnic. Woda pojawiła się na pl. Hoffa oraz w amfiteatrze – powiedział mł. kpt. Tomasz Szymala.

Nawałnica sparaliżowała ruch kolejowy. Spore rozlewiska tworzyły się na przebiegającej przez Wisłę drodze wojewódzkiej 941 w kierunku Górnego Śląska. Droga jest już przejezdna, ale tworzą się korki, bo wiele osób po weekendzie wraca do swych domów.

Szymala dodał, że w akcjach uczestniczyło kilkanaście zastępów strażaków. Ich pomoc przede wszystkim polegała na wypompowywaniu wody.

Jak dodał, burza we znaki dała się głównie mieszkańcom Wisły; na pozostałym obszarze powiatu było spokojniej. - Otrzymaliśmy po jednym wezwaniu z Istebnej, Chybia i Dębowca – powiedział Szymala.

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego przestrzegło, że nad województwem w niedzielę po południu i wieczorem mogą jeszcze przejść burze. Lokalnie może spaść nawet do 60 mm deszczu, co przełoży się na wzrost stanu wód w rzekach. Wiatr może osiągać w porywach do 90 km na godz.

Burze przeszły nad Śląskiem Cieszyńskim także w sobotę wieczorem. Strażacy byli wzywani kilkanaście razy. Wystąpiły awarie sieci energetycznej, głównie z rejonie Czechowic–Dziedzic. Bez prądu było niemal 1,5 tys. odbiorców. Awarie zostały usunięte w niedzielę.

Wisła sparaliżowana i podtopiona - donoszą kierowcy i przesyłają zdjęcia na kontakt@silesion.pl!

Niedziela zaskoczyła nas niestety in minus. Zamiast tak długo wyczekiwanej pięknej pogody, która pozwoli na wypoczynek pod parasolem słonecznym, musimy sięgnąć po przeciwdeszczowy, do kompletu kurtka albo płaszcz i obowiązkowo kalosze.

Poza Wisłą, która w pewnych dzielnicach jest nieprzejezdna, kierowcy zgłaszają także inne miejsca, w których zaczyna się zbierać woda. Do takiej sytuacji doszło na drodze krajowej 81 na wysokości miejscowości Baranowice.

imgw OSTRZEGA PRZED BURZAMI I WZMOŻONYMI OPADAMI DESZCZU

IMGW wydało ostrzeżenie dla naszego województwa. Obowiązuje do godz. 14:00 do godz. 15:00. Synoptycy zapowiadają burze z gradem, intensywne opady deszczu (lokalnie do 60 milimetrów) oraz silne porywy wiatru do 90 km/h.

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia oraz częściowo zachodnia i centralna znajduje się pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują wyże. Polska jest pod wpływ niżu znad Wysp Brytyjskich, a z południowego zachodu na północny wschód kraju przemieszcza się płytka zatoka niżowa z frontem ciepłym, za którym napływa zwrotnikowe powietrze. Po południu do krańców zachodnich Polski zbliży się strefa frontu chłodnego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie spadać.

Pogoda 23 lipca

W niedzielę w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, liczne burze, lokalnie gwałtowne połączone z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, 30 mm, a na południu kraju miejscami do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20 st., 23 st. na krańcach północnych do 24 st., 29 st. na przeważającym obszarze i 30 st. lokalnie na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na północy okresami umiarkowany, południowo-wschodni, skręcający na zachodzie kraju na południowo-zachodni i zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu oraz burze, stopniowo od zachodu kraju zanikające. Prognozowana na wschodzie i południu wysokość opadów do 15 mm, lokalnie 20 mm, a na południowym wschodzie miejscami do 30 mm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 13 do 18 st., cieplej do 20 st. miejscami na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, jedynie na wschodzie kraju jeszcze południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Pogoda 24 lipca

W poniedziałek zachmurzenie duże i okresami opady deszczu, a na wschodzie i południowym wschodzie także i burzami. Na zachodzie zachmurzenie na ogół umiarkowane i bez opadów. Na południowym wschodzie, zwłaszcza w Karpatach, prognozowana wysokość opadów lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21 do 25 st. na przeważającym obszarze, cieplej, lokalnie do 29 st. jedynie na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni i północno-zachodni, na zachodzie przechodzący w słaby, zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura minimalna 17 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W czasie burzy porywy wiatru do 60 km/h.

Podtopiona Wisła - zobacz wideo:

Czytaj więcej