Czytasz: Budowlany rekord! Specjalnie dla najciężej chorych

Budowlany rekord! Specjalnie dla najciężej chorych

Szybka budowa bez gigantycznych funduszy? - To możliwe - zawstydza niedowiarków sosnowieckie hospicjum. I w piątek oficjalnie otwiera placówkę.

Płaczą i śmieją się razem z chorymi. Teraz zapewnią im drugi dom. W Sosnowcu od ponad 20 lat działa hospicjum. Na swoją siedzibę stacjonarną wciąż jednak czekało.

I doczekało się. W piątek, uroczyście otwarto placówkę przy ulicy Hubala-Dobrzańskiego w sosnowieckiej Porąbce. - Sami czasem niedowierzamy - pokazywali placówkę pracownicy hospicjum św. Tomasza Apostoła. Oficjalnie zaś: Zagłębiowskiego Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego.

Rekordowa sprawa

W budynku obecnego hospicjum była niegdyś szkoła górnicza, a w niższym – tuż obok – salka gimnastyczna. Wszystko zmieniło się w zaledwie 12 miesięcy.

- Inwestycja która kosztowała prawie 10 mln zł, powstała w rekordowym czasie – podkreślała Joanna Śliwińska, rzeczniczka prasowa sosnowieckiego hospicjum. Nikt nie ukrywał jednak, że łatwo nie było. Zwłaszcza z fundamentami takich przedsięwzięć – funduszami na budowę. - Inwestycja była splotem pomyślnych decyzji – mówiła rzeczniczka.

Dostali pieniądze, ale ryzyko było duże

Aby inwestycja mogła się rozpocząć, gmina przekazała stowarzyszeniu budynek po dawnej szkole za 1% wartości. Następnie wpisała budowę hospicjum na listę Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. - Taki ruch umożliwił nam aplikowanie po środki unijne w nieco uprzywilejowanej ścieżce konkursowej – zaznacza Śliwińska. Dodaje jednak, że pieniądze pozyskane w ścieżce ZIT-owej niosły ze sobą pewne ryzyko. - Mogło się okazać, że - owszem dostaniemy środki do wysokości 5,5 mln zł - ale będzie to za mało na sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Mimo uzbieranego przez stowarzyszenie wkładu własnego w kwocie 3,5 mln – tłumaczy rzeczniczka hospicjum. Na szczęście się udało. Dzięki darczyńcom, akcjom stowarzyszenia i akcji 1% podatku. W ten sposób uzbierało się 10 mln zł potrzebnych, by w piątek otwierać placówkę.

Przytulnie urządzone

Jak wygląda nowe hospicjum? W budynku po dawnej szkole działa ośrodek pobytu dziennego oraz biura. W dawnej salce – stołówka, a w nowo wybudowanym „okrąglaku” hospicjum stacjonarne z 20-ma łóżkami. Jest tu przytulnie. Ściany pomalowano na jasno, wstawiono meble z materiałów przypominających drewno. Kupiono kolorową pościel. - Wszystko po to, by naszym pacjentom było jak najlepiej – podkreślano w hospicjum.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
2 godzin temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
3 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
7 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
7 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
7 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.