Czytasz: "Przesunięcie" na budowie wieży .KTW

"Przesunięcie" na budowie wieży .KTW

Na terenie inwestycji przy al. Roździeńskiego trwają przygotowania do budowy pierwszego piętra górnej bryły budynku.

Budowa .KTW I znalazła się w bardzo ważnym i zarazem bardzo efektownym punkcie. Zgodnie z koncepcją architektoniczną przygotowaną przez pracownię Medusa Group, budynek tworzą dwa prostopadłościany, przesunięte względem siebie. Co istotne, proporcje tego przesunięcia celowo nie są zgodne z zasadą "złotego podziału", co sprawia, że budynek zyskuje wizualnie większą dynamikę.   

Budowa wieży .KTW przy al. Roździeńskiego w Katowicach:

Ta charakterystyczna różnica w posadowieniu brył pojawia się między 6. i 7. kondygnacją nadziemną, na wysokości ok. 24 metrów. Konstrukcja dolnej części budynku jest już gotowa. Obecnie trwają prace inicjujące realizację górnej części, która będzie przesunięta względem tej pierwszej o kilka metrów w kierunku północno-zachodnim.


– Przygotowania do wykonania tzw. przewieszenia konstrukcji w budynku .KTW I rozpoczęliśmy od montażu z poziomu terenu systemu deskowań w postaci specjalistycznych wież i kratownic. Odpowiednio rozmieszczone dźwigary zapewniają pełne podparcie stropu szóstej kondygnacji nad ziemią. W kolejnym kroku zabetonujemy strop, który będzie stanowił podstawę do stworzenia drugiej bryły – mówi Robert Klaszczyk, kierownik projektu z ramienia firmy STRABAG.

Górna bryła .KTW I jest ośmiokondygnacyjna i ma 42 metry wysokości. Dwa ostatnie piętra przeznaczono na infrastrukturę techniczną. Z myślą o budowie tej części biurowca zostały już podwyższone dwa żurawie. Jeden z nich (K-1) osiągnął tym samym wysokość 66 metrów, a drugi (K-2) mierzy blisko 53 metry od poziomu płyty fundamentowej.


Obok robót związanych z konstrukcją budynku, na placu budowy trwają także prace mające na celu przygotowanie terenu inwestycji pod przyszły układ drogowy wokół .KTW I. Zakończono montaż przyłączy sanitarnych oraz hydroizolację stropu nad garażem podziemnym. W samym garażu z kolei, na wszystkich poziomach rozpoczęto roboty instalacyjne.

 

– Ku naszej satysfakcji, jedynym przesunięciem, o którym mówimy w przypadku biurowca .KTW I jest to występujące w konstrukcji budynku. Natomiast, jeśli chodzi o harmonogram prac, niezmiennie realizujemy wszystkie zaplanowane etapy budowy w wyznaczonym czasie – mówi Bartłomiej Solik, Dyrektor ds. Inwestycji, TDJ Estate.

Generalnym wykonawcą obiektu .KTW I jest katowicki oddział firmy STRABAG. Zarządzanie inwestycją oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad .KTW I TDJ Estate powierzył firmie Tebodin Poland.

ZOBACZ MATERIAŁ Z BUDOWY WIEŻ .KTW (luty 2017):

Czytaj więcej