Czytasz: Zima dała się we znaki budowlańcom

Zima dała się we znaki budowlańcom

Raport z budowy .KTW. Recepta na trudne warunki atmosferyczne: ciepłe posiłki dla załogi i skrócona dniówka.

Ujemne temperatury, śnieg - w skrócie niesprzyjające warunki - wymusiły wprowadzenie na placu budowy .KTW kilku zmian. Dzięki zastosowaniu innych rozwiązań w zakresie technologii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, postęp robót pozostał niezakłócony. Do wiosny ma powstać konstrukcja fundamentów i garaży podziemnych.

Krótsza dniówka i ciepły posiłek

Codziennie na placu budowy .KTW I stawia się ok. 170 pracowników z 12 firm wykonawczych. Dokuczliwe mrozy powodują, że nie tylko konieczne są zmiany w obszarze technologii procesu budowlanego (np. stosowanie specjalnych domieszek do betonu), ale także w obszarze polityki kadrowej.

– Każda z osób pracujących na terenie naszej budowy obowiązkowo otrzymuje gorący obiad. Dodatkowo w dniach naprawdę niskich temperatur skracane są godziny pracy. Bardzo często wykonawcy dostarczają swoim pracownikom odzież, która może na pozór wygląda normalnie, ale faktycznie jest dużo cieplejsza niż zwykłe okrycie wierzchnie – mówi Robert Klaszczyk, Kierownik Projektu z ramienia firmy STRABAG.

Specjalne domieszki do betonu

Obecnie na terenie inwestycji wykorzystywane są specjalne, przeciwmrozowe domieszki do betonu, nadmuchy pod osłoną namiotową oraz tzw. elektronagrzewy, czyli instalacje służące do ogrzewania konstrukcji, montowane m.in. w stropach i ścianach przed ich zabetonowaniem. Zastosowanie tych metod umożliwia realizację prac w temperaturach do – 10°C.

Na działce przy al. Roździeńskiego 1 w ostatnich dniach grudnia zakończono betonowanie płyty fundamentowej. Zajmuje ona powierzchnię boiska piłkarskiego i ma od 70 cm do blisko 2 metrów grubości. Dodatkowo, od spodu wzmocniona została kilkudziesięcioma betonowymi baretami, których głębokość sięga miejscami 35 metrów.

Zobacz zdjęcia z budowy biurowca .KTW I:

– W porównaniu z często spotykanymi w naszym regionie palami, barety ze względu na prostokątny kształt mają większą sztywność i lepiej przenoszą obciążenia. To bardzo istotne przy tak dużych kubaturach, jak w wypadku .KTW I – mówi Marian Garczarczyk, Dyrektor Projektu .KTW.

Finał prac betonowych przy płycie fundamentowej, który nastąpił pod koniec 2016 r., oznaczał jednocześnie ostateczne zakończenie wszelkich prac ziemnych. W sumie z terenu budowy wywieziono 108 tys. m2 urobku, co stanowi niecałą połowę kubatury „Spodka”.

Kondygnacje podziemne dla budynku .KTW I są już gotowe. Trwają prace przy konstrukcji pierwszego piętra. Z kolei w części ulokowanej pod planowaną wieżą .KTW II, do końca stycznia przewidywane jest zakończenie budowy stropu nad parkingiem poziomu -3.

Zobacz wizualizacje .KTW

 .KTW I zlokalizowany przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, będzie miał 14 kondygnacji (13 pięter i parter) i 66 metrów wysokości. 

Czytaj więcej