Czytasz: Brytyjczyk został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla!

Brytyjczyk został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla!

Szwedzka Akademia nagrodziła literackim Noblem! Zdobył go Kazuo Ishiguro.

Noblistą jest brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Kazuo Ishiguro urodził się w Nagasaki, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii kiedy miał pięć lat. Kazuo Ishiguro obecnie mieszka w Londynie.

Jego powieści to m.in. „Malarz światła ułudy”, „Okruchy dnia”, „Niepocieszony”, „Nie opuszczaj mnie” oraz „Pogrzebany olbrzym”.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

Rok temu literackiego Nobla dostał Bob Dylan. W tym roku Bukmacherzy obstawiali, że największe szanse na nagrodę miał Kenijczyk Ngugi Wa Thiong’o. Głośno mówiło się też o kandydaturze Haruki Murakamiego i Margaret Atwood. W ścisłej czołówce wymieniano też nazwisko Amosa Oza.

Historia literackiego Nobla

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 113 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

Najczęściej Nobla dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - 28 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 14, 13 razy odbierał Nobla literat niemieckojęzyczny. Kolejna grupa laureatów nagrody Nobla to Słowianie (11), w tym czwórka Polaków oraz czwórka Rosjan, jeden Serb i jeden Czech. Listę nagrodzonych Słowian dopełnia Josif Brodski, piszący zarówno po rosyjsku, jak i angielsku (nagrodę otrzymał jako obywatel USA).

W historii nagrody tylko dwa razy przyznano ją pośmiertnie - w 1931 r. uhonorowano nią Erika Axela Karfeldta, wybitnego poetę i członka Szwedzkiej Akademii, który przez 20 lat pełnił funkcję jej sekretarza. W 1961 roku zdarzyło się, że laureat, Dag Hammarskjold, zmarł pomiędzy ogłoszeniem werdyktu akademii a ceremonią wręczenia Nobla. W 1974 roku w regulaminie nagrody zastrzeżono, że może być ona przyznawana tylko żyjącym literatom.

Siedem razy - w latach 1914, 1918, 1935 i 1940-43 nagrody w ogóle nie przyznawano.

Czytaj więcej