News

Brytyjczyk został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla!

Szwedzka Akademia nagrodziła literackim Noblem! Zdobył go Kazuo Ishiguro.

Noblistą jest brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Kazuo Ishiguro urodził się w Nagasaki, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii kiedy miał pięć lat. Kazuo Ishiguro obecnie mieszka w Londynie.

Jego powieści to m.in. „Malarz światła ułudy”, „Okruchy dnia”, „Niepocieszony”, „Nie opuszczaj mnie” oraz „Pogrzebany olbrzym”.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

Rok temu literackiego Nobla dostał Bob Dylan. W tym roku Bukmacherzy obstawiali, że największe szanse na nagrodę miał Kenijczyk Ngugi Wa Thiong’o. Głośno mówiło się też o kandydaturze Haruki Murakamiego i Margaret Atwood. W ścisłej czołówce wymieniano też nazwisko Amosa Oza.

Historia literackiego Nobla

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 113 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

Najczęściej Nobla dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - 28 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 14, 13 razy odbierał Nobla literat niemieckojęzyczny. Kolejna grupa laureatów nagrody Nobla to Słowianie (11), w tym czwórka Polaków oraz czwórka Rosjan, jeden Serb i jeden Czech. Listę nagrodzonych Słowian dopełnia Josif Brodski, piszący zarówno po rosyjsku, jak i angielsku (nagrodę otrzymał jako obywatel USA).

W historii nagrody tylko dwa razy przyznano ją pośmiertnie - w 1931 r. uhonorowano nią Erika Axela Karfeldta, wybitnego poetę i członka Szwedzkiej Akademii, który przez 20 lat pełnił funkcję jej sekretarza. W 1961 roku zdarzyło się, że laureat, Dag Hammarskjold, zmarł pomiędzy ogłoszeniem werdyktu akademii a ceremonią wręczenia Nobla. W 1974 roku w regulaminie nagrody zastrzeżono, że może być ona przyznawana tylko żyjącym literatom.

Siedem razy - w latach 1914, 1918, 1935 i 1940-43 nagrody w ogóle nie przyznawano.

Czytaj więcej

Napisz do autora k.glowacka@silesion.pl
Zmiana kategorii na: Karolinki 2017