Czytasz: Brytyjczycy chcą zostać w Unii?

Brytyjczycy chcą zostać w Unii?

Od dwóch lat wiadomo, że dziś o północy Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską. Tymczasem w Londynie słychać głosy, że do brexitu nie dojdzie przez przynajmniej dwa lata. Co na to Bruksela?

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła kolejny projekt umowy wyjścia z UE. Doszło do tego już po raz trzeci. Tym samym komplikuje się i tak zawiła kwestia formalnego brexitu. Komisja Europejska postawiła twarde warunki: albo przyjęcie umowy z Brukselą i wyjście 22 maja, albo twardy brexit 12 kwietnia. Tymczasem w Londynie słychać, że brytyjska premier ma przedstawić propozycję pozostania Wielkiej Brytanii w Unii nawet przez dwa lata. 

Mówi się o "bardzo miękkim brexicie", który pozwoliłby na członkostwo w unii celnej. W tym scenariuszu pada także wersja drugiego referendum, które może zadecydować o postaniu Wielkiej Brytanii w europejskiej wspólnocie.

Na razie Komisja Europejska oświadczyła, że obowiązującym scenariuszem jest brexit bez umowy 12 kwietnia. Po ogłoszeniu wyniku głosowania szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał szczyt unijnych przywódców na 10 kwietnia.