Czytasz: Brutalny piątek!
02:13
Wyjątkowy czas i wyjątkowy program. Gorące komentarze tuż po wyjściu ze studia programu #Brutalna Prawda. Specjalnie dla Silesion.pl wicepremier prof. Leszek Balcerowicz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz i Elżbieta Jakubiak.

Jarosław Kaczyński przekonuje, że reforma sądownictwa jest koniecznością. Na antenie telewizji Trwam powiedział, że należało to zrobić już w latach 90.

- W latach 2005–2007, kiedy rządziliśmy, nie mieliśmy większości - tłumaczy Jarosław Kaczyński.

Sądy dla swoich

Wicepremier rządu Tadeusza Mazowieckiego, prof. Leszek Balcerowicz przekonuje, że PiS nie chce żadnej reformy, a jedynie podporządkowania sobie sądownictwa.

- Co znaczy reforma dla Kaczyńskiego i PiS-u? Jeżeli popatrzeć na ich propozycje, a także na ich działania, oni by chcieli mieć swoje sądy; swoje sądy dla swoich: np. dla pana Mariusza Kamińskiego, który został skazany przez niezawisły sąd za jaskrawe nadużywanie władzy. Swoje sądy dla opozycji, tak jka Putin. Którego sądy feruja wyroki uniemozliwiające działanie opozycji. To jest istota reformy PiS-u - mówi prof. Leszek Balcerowicz.

miłe zaskoczenie

Prof. Adam Strzembosz przyznaje, że nie miał pewności czy prezydent Andrzej Duda zdecyduje się zawetować którąkolwiek ustawę.

- Miałem bardzo duże wątpliwości, byłem dlatego niezwykle uradowany, że te weta miały miejsce - mowi prof. Strzembosz.

Prezydent zobowiazał się do przygotowania projektu ustaw o KRS i SN w ciągu dwóch miesięcy. 

- Niezwykle inensywnie będą prace nad tym projektem. Potem trafią one do Sejmu. Zobaczymy co z tego zrobi Sejm. Mniej wiecej po pół roku będziemy wiedzieli jak te weta odbiły się na rzeczywistości społecznej, ale i politycznej w Polsce - dodaje.

Kaczyński o wszystkim wiedział 

Była posłanka PiS, a potem PJN Elzbieta Jakubiak uważa, że prezydenckie weto musiało być konsultowane z Jarosławem Kaczyńskim.

- Ja uważam, że ta sytuacja polityczna zmusiła Jarosława Kaczyńskiego do uzgodnienia tego weta.

Zdaniem Elżbiety Jakubiak prezes PiS jest osobą, która reaguje na nastroje społeczne. Protesty traktuje jak barometr. Tym razem postanowił zrobić krok wstecz. Dlaczego?

- Zdolność opozycji do wyprowadzenia ludzi na ulicę tych kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy obywateli dochodzi do świadomości polityka rządzcego krajem.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
41 minut temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
4 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
5 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
7 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...