Czytasz: Brudziński w Katowicach: Będą podwyżki dla policjantów

Brudziński w Katowicach: Będą podwyżki dla policjantów

"Ok. 90 proc. Polaków uważa, że żyjemy w bezpiecznym państwie. To wasza zasługa".

Bezpieczne państwo i bezpieczni obywatele to dobrze wyszkolona, dobrze wyposażona i dobrze opłacana policja - mówił we wtorek w Katowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Zapewnił, że będą środki na podwyżki dla funkcjonariuszy - także tych dopiero rozpoczynających służbę w policji.

Minister odwiedził we wtorek szkołę policji w Katowicach - m.in. obejrzał ćwiczenia i spotkał się z młodymi funkcjonariuszami.

- Chciałbym (...) skierować do państwa zapewnienie, że nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd pana premiera (Mateusza) Morawieckiego, ja, jako szef resortu, jesteśmy i będziemy dla was - wszystkich przedstawicieli polskiej policji - wsparciem - bo mamy pełne przekonanie, że bezpieczne państwo, bezpieczni obywatele (…) to dobrze wyszkolona, dobrze wyposażona i dobrze opłacana policja - powiedział Brudziński.

Poinformował, że w ubiegłym roku do policji przyjęto ponad 4 tys. osób, wyłonionych spośród ok. 23 tys. kandydatów. Minister ocenił, że młodzi funkcjonariusze wybrali swój zawód kierując się pasją, ale także przeświadczeniem, że zawód policjanta to "stabilna praca, dająca nie tylko perspektywę rozwoju, satysfakcji, także osobistej, ale również gwarancję stałej i pewnej pracy". Brudziński podkreślił, że aby młodzi ludzie chcieli podejmować pracę w policji, konieczna jest również zachęta materialna.

- Realizujemy program modernizacji służb mundurowych, a co za tym idzie mamy również zabezpieczone środki na uposażenia policjantów, także dla rozpoczynających służbę (...). Chcę państwa zapewnić, że już od 1 maja będą środki na to, żeby te uposażenia, wam -funkcjonariuszom w najniższych kategoriach zaszeregowania, podnieść. To są dodatkowe środki, oprócz tych, które już są też zagwarantowane; w roku 2019 kolejne podwyżki przed policjantami - zadeklarował szef MSWiA.

- Macie państwo nasze zapewnienie, nie jest to puste słowo, że rzeczywiście nasz rząd, premier Mateusz Morawiecki, nasz resort, kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji, kierownictwo polskiej policji (…) będzie o te sprawy dbał. Będziemy zabiegać o to, żeby ta satysfakcja wynikała nie tylko z realizacji waszej pasji, ale również z godziwego i godnego uposażenia, tak żeby wasze rodziny miały poczucie, że można godnie i stabilnie w pewnej perspektywie czasu, również z szansą na podniesienie tych zarobków, funkcjonować - powiedział Brudziński.

Wyraził przekonanie, że pracę w policji podejmują przede wszystkim ludzie "kreatywni, ideowi, inteligentni, dobrze przygotowani pod względem fizycznym do pełnienia tej trudnej pracy". Minister podkreślił, że już na etapie szkolenia należy dbać, by - jak mówił - "było jak najmniej przypadków czarnych owiec w mundurach polskiej policji". "Jedna czarna opcja, jedno potknięcie funkcjonariusza, skutkuje tym, że odium pada na całą służbę" - przestrzegał. (PAP)

autor: Marek Błoński

Brudziński: przypadki łamania prawa przez funkcjonariuszy muszą być eliminowane

Wszystkie przypadki narażenia na szwank dobrego imienia, honoru czy łamania prawa przez funkcjonariuszy służb mundurowych muszą być bezwzględnie eliminowane i usuwane - mówił we wtorek w Katowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

- Tam, gdzie jest narażone życie powierzonych wam obywateli, tam, gdzie są narażone na szwank godność i honor formacji i munduru, który państwo nosicie na ramionach, tam nie ma miejsca na źle zrozumianą zawodową czy koleżeńską solidarność. I każde przypadki narażenia na szwank dobrego imienia, honoru czy - w najgorszym, najcięższym przypadku - wręcz złamania prawa, muszą być bezwzględnie eliminowane i usuwane - mówił minister podczas odprawy z udziałem szefów służb mundurowych: policji, straży pożarnej i straży granicznej.

Podczas zorganizowanego w katowickiej szkole policji spotkania Brudziński podkreślił, że służby mundurowe cieszą się wysokim zaufaniem Polaków.

- Ok. 90 proc. Polaków uważa, że żyjemy w bezpiecznym państwie; to wasza zasługa, mówię to bez kokieterii, mówię to z absolutnym przekonaniem i przeświadczeniem, że to dzięki waszej bardzo ciężkiej pracy - i za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować - mówił Brudziński do funkcjonariuszy, podkreślając jednocześnie odpowiedzialność komendantów służb na każdym szczeblu za wizerunek poszczególnych formacji.

- Na was, jako komendantach wojewódzkich, powiatowych, spoczywa odpowiedzialność za to, żeby ci funkcjonariusze, którzy służą pod państwa bezpośrednim nadzorem, byli funkcjonariuszami absolutnie zaangażowanymi do tej szczególnej pracy, jaką jest służba, zarówno w policji, straży pożarnej czy straży granicznej; i żeby ten etos służby nigdy nie był narażany na szwank" - powiedział szef MSWiA, oceniając, że w licznej, ponadstutysięcznej grupie policjantów także mogą trafiać się niewłaściwe postawy i zachowania, które należy eliminować.

- W sposób oczywisty (z racji liczby funkcjonariuszy - PAP) na pewno takie zdarzenia będą miały miejsce, ale tutaj musimy wykazać się absolutną bezwzględnością w wyeliminowaniu takich patologicznych postaw, zachowań, a nie próbą klajstrowania, pudrowania czy zamiatania spraw pod dywan, w imię źle zrozumianej solidarności zawodowej czy koleżeńskiej - powiedział Brudziński. (PAP)

autor: Marek Błoński

Czytaj więcej