Czytasz: Browar światła i dźwięku. Zobaczcie relację

Browar światła i dźwięku. Zobaczcie relację

01:24
Natalia Nykiel, Sambor, konkurs mappingu. Browar Obywatelski w Tychach wyzwala„elektro-energię”.

Przestrzenie Browaru Obywatelskiego wypełniły się w sobotę dźwiękiem i światłem. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Tychy Light & Sound Festiwal. Na start w Starej Słodowni wystawiono prace studentów katowickiej ASP. Wernisażowi towarzyszył występ Micromelancolié. Na scenie, która stanęła pośród zabytkowych budynków wystąpili Sambor i Natalia Nykiel.

Sambor Tysko-poznański

Dla Sambora Kostrzewy, który w Tychach żył, uczył się i dorastał muzyka bywa ucieczką od życia codziennego. Te przeniosło się z Tychów do Poznania, a rodzinne miasto jest miejscem, do którego już nie wraca, ale przyjeżdża.

Sambor Kostrzewa
Sambor Kostrzewa w czasie Tychy Light & Sound Festiwal

 

- Bardzo długo to było wracanie do Tychów - przyznaje Sambor Kostrzewa. - Byłem przez pewien czas związany z Poznaniem, potem z Warszawą, przez chwilę ponownie z Tychami. Czuję się jakbym rzeczywiście dość długo mieszkał w Poznaniu. To już jednak nie jest powrót, ale wyjazd do Tychów.

W swoich utworach Sambor stawia na minimalizm. Utwory m.in. z najnowszej płyty Umbra, w Tychach wybrzmiały w aranżach skoncentrowanych wokół gitary, analogowych syntezatorów, samplera perkusyjnego i wokalu. Występ ilustrowały wizualizacje Mikołaja Ludwika Szymkowiaka (.WJU).

"Umiesz liczyć do trzech..."

Tłumy przed sceną w Browarze Obywatelskim zgromadziła królowa elektro-popu Natalia Nykiel. Nastolatki namówiły rodziców na koncert uwielbianej wokalistki.

Natalia Nykiel w Tychach
Natalia Nykiel w czasie Tychy Light & Sound Festiwal

- Musiałam zmienić wszystkie plany na sobotni wieczór - przyznaje mama 12-stoletniej Ani.

Teledysk do utworu „Error” na Youtubie wyświetlono już ponad 44 mln razy. Koncert w Tychach był przedostatnim z trasy Electro Lupus. Na październik zaplanowano premierę drugiego krążka piosenkarki. Debiutancki album ukazał się w 2014 roku. 22-latka z Mrągowa zapewnia, że nowa płyta może być dla wielu zaskoczeniem.

- Serdecznie zapraszam także na jesienne koncerty, ponieważ będą bardzo… inne - mówiła ze sceny Natalia Nykiel.

Tychy Light & Sound Festiwal to nie tylko koncerty, ale także konkurs mappingu. Animacje zaaranżowano na ścianie Starej Słodowni. Autorzy w musieli zmierzyć się z tematem przewodnim, którym była woda. Prace oceniało jury złożone z pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Ostrawskiego. Imprezę w Tychach zakończył pokaz teatru światła DyeMotion Fluo.

Czytaj więcej