Czytasz: Broniarz: “Polska nie zasługuje na taki chaos!”

Broniarz: “Polska nie zasługuje na taki chaos!”

“Nie jest za późno na referendum szkolne” - powiedział w Katowicach prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prawie milion podpisów udało się zebrać pod projektem przeprowadzenia referendum w sprawie reformy edukacji. W akcję zaangażowały się różne podmioty - aktywny był Związek Nauczycielstwa Polskiego, rodzice i partie polityczne. Wszyscy mówią jednym głosem “jeszcze nie jest za późno”.

Wizytujący Katowice prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, powiedział wprost: "udało się zatrzymać reformę sześciolatków, uda się uratować gimnazja".

W Sejmie złożono blisko milion podpisów zebranych pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, w którym Polakom miało by zostać zadane pytanie: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Jednak ten temat nie znalazł się w planie najbliższego posiedzenia Sejmu - poinformował Paweł Kobyliński, poseł .Nowoczesnej.

Przypomnijmy, reforma edukacji ma się rozpocząć od nowego roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

“Śląsk żąda referendum” pod takim hasłem spotkali się przedstawiciele ZNP i partii politycznych zaangażowanych w zbieranie podpisów. Szefowa okręgu śląskiego ZNP pochwaliła się, że udało się uzbierać ponad 120 tysięcy podpisów.

- Jest jeden pozytyw tej sytuacji. Społeczeństwo się skonsolidowało w obronie polskiej edukacji niezależnie od wieku, doświadczenia, wykształcenia i światopoglądu. Edukacja jest wartością nadrzędną i wspólną własnością - mówiła Jadwiga Aleksandra Rezler, Prezes Okręgu Śląskiego ZNP.

Optymistycznie do tematu podchodzi też była minister edukacji, posłanka PO, Krystyna Szumilas. 

- Dzisiaj nic się nie zmieniło, wystarczy jedna decyzja, żeby od reformy odejść - powiedziała Krystyna Szumilas, posłanka PO. - Prawie milion podpisów świadczy o tym, że społeczeństwo chce zabrać głos w tej sprawie. Ostatnie sondaże też to pokazują.

Siłę zebranych głosów podkreślał także poseł partii .Nowoczesna, Paweł Kobyliński - ilość podpisów o czymś świadczy.

- Akcja nie jest polityczna. Jest po to, aby polska szkoła mogła się rozwijać. Chciałbym przypomnieć pani Zalewskiej, że komuna się skończyła w 1989 roku. Proponowana "deforma" cofa nas do tamtych czasów. Mamy iść w stronę światła, Europy, rozwoju, a nie w stronę zaszłości historycznych, totalitaryzmu, w stronę tego, co według minister jest dobre. Żądamy od minister edukacji i rządu zdrowego rozsądku, a także aby wywiązali się ze swoich zobowiązań wyborczych - apelował poseł Kobyliński.

Po spotkaniu w siedzibie ZNP z posłami ziemi śląskiej, prezes Broniarz udał się na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, gdzie spotkał się z samorządowcami. Także dzisiaj, w piątek 28 kwietnia, do województwa śląskiego przyjechała na zaproszenie posła i senatora Prawa i Sprawiedliwości minister Zalewska. Spotkanie z samorządowcami ma się odbyć za zamkniętymi drzwiami w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Mysłowicach.

Czytaj więcej