Czytasz: Broniarz: “Polska nie zasługuje na taki chaos!”

Broniarz: “Polska nie zasługuje na taki chaos!”

“Nie jest za późno na referendum szkolne” - powiedział w Katowicach prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prawie milion podpisów udało się zebrać pod projektem przeprowadzenia referendum w sprawie reformy edukacji. W akcję zaangażowały się różne podmioty - aktywny był Związek Nauczycielstwa Polskiego, rodzice i partie polityczne. Wszyscy mówią jednym głosem “jeszcze nie jest za późno”.

Wizytujący Katowice prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, powiedział wprost: "udało się zatrzymać reformę sześciolatków, uda się uratować gimnazja".

W Sejmie złożono blisko milion podpisów zebranych pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, w którym Polakom miało by zostać zadane pytanie: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Jednak ten temat nie znalazł się w planie najbliższego posiedzenia Sejmu - poinformował Paweł Kobyliński, poseł .Nowoczesnej.

Przypomnijmy, reforma edukacji ma się rozpocząć od nowego roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

“Śląsk żąda referendum” pod takim hasłem spotkali się przedstawiciele ZNP i partii politycznych zaangażowanych w zbieranie podpisów. Szefowa okręgu śląskiego ZNP pochwaliła się, że udało się uzbierać ponad 120 tysięcy podpisów.

- Jest jeden pozytyw tej sytuacji. Społeczeństwo się skonsolidowało w obronie polskiej edukacji niezależnie od wieku, doświadczenia, wykształcenia i światopoglądu. Edukacja jest wartością nadrzędną i wspólną własnością - mówiła Jadwiga Aleksandra Rezler, Prezes Okręgu Śląskiego ZNP.

Optymistycznie do tematu podchodzi też była minister edukacji, posłanka PO, Krystyna Szumilas. 

- Dzisiaj nic się nie zmieniło, wystarczy jedna decyzja, żeby od reformy odejść - powiedziała Krystyna Szumilas, posłanka PO. - Prawie milion podpisów świadczy o tym, że społeczeństwo chce zabrać głos w tej sprawie. Ostatnie sondaże też to pokazują.

Siłę zebranych głosów podkreślał także poseł partii .Nowoczesna, Paweł Kobyliński - ilość podpisów o czymś świadczy.

- Akcja nie jest polityczna. Jest po to, aby polska szkoła mogła się rozwijać. Chciałbym przypomnieć pani Zalewskiej, że komuna się skończyła w 1989 roku. Proponowana "deforma" cofa nas do tamtych czasów. Mamy iść w stronę światła, Europy, rozwoju, a nie w stronę zaszłości historycznych, totalitaryzmu, w stronę tego, co według minister jest dobre. Żądamy od minister edukacji i rządu zdrowego rozsądku, a także aby wywiązali się ze swoich zobowiązań wyborczych - apelował poseł Kobyliński.

Po spotkaniu w siedzibie ZNP z posłami ziemi śląskiej, prezes Broniarz udał się na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, gdzie spotkał się z samorządowcami. Także dzisiaj, w piątek 28 kwietnia, do województwa śląskiego przyjechała na zaproszenie posła i senatora Prawa i Sprawiedliwości minister Zalewska. Spotkanie z samorządowcami ma się odbyć za zamkniętymi drzwiami w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Mysłowicach.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
30 minut temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
3 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
5 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
6 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...