Czytasz: Broniarz: "Gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę"

Broniarz: "Gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę"

Nauczyciele gotowi do strajku, ale wolą, żeby do niego nie musiało dojść.

- Przypominam, że zgodnie z decyzją, jaką podjęliśmy 4 marca, bezterminowy strajk szkolny rozpocznie się 8 kwietnia - powiedział prezes ZNP.

Na prawie 20 tysięcy szkół, zespołów szkolnych i przedszkoli za strajkiem opowiedziało się 15 549 jednostek. Tak wynika z danych, które przedstawił w niedzielę prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że referenda strajkowe przeprowadzono w 58,7 proc. szkół.

- Dokonaliśmy ostatnich podsumowań gotowości strajkowej. Zdecydowana większość szkół, zespołów szkół, przedszkoli, które brały udział w sporze zbiorowym, opowiedziała się za strajkiem. W skali kraju liczba strajkujących szkół, zespołów szkolnych, przedszkoli stanowi 79,5 punktu procentowego - powiedział Broniarz.

Zdaniem przewodniczącego strajk jest nieuchronny i wynika on z "obecnie prezentowane przez władze podejście do negocjacji". Protest nauczycieli rozpocznie się o 7 rano w przedszkolach i godzinę później w szkołach.

W poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów z przedstawicielami rządu. 

- Chcemy i liczymy na to, że te rozmowy się zakończą w dniu jutrzejszym. Jeśli nie - gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę - dodał prezes ZNP.

Nauczyciele żądają tysiąca złotych podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia. Tym razem nie zamierzają się ugiąć i jeśli rząd nie spełni ich postulatów, to od 8 kwietnia system oświaty czeka paraliż. Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zgodzi się na podwyżki, których domagają się nauczyciele, ZNP nie wyklucza, że strajk zostanie przedłużony na czas egzaminów gimnazjalnych planowanych od 10 do 12 kwietnia, a potem na czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietnia.

W naszym regionie najwięcej nauczycieli będzie strajkować w padł w Sosnowcu. Z danym ZNP wynika, że protest obejmie 4,3 tys. osób zatrudnionych w oświacie. Wysokie poparcie jest także w Siemianowicach Śląskich, Rybniku, Chorzowie czy Gliwicach. 

Czytaj więcej