Czytasz: Rosa do Kałuży: "Za co sprzedałeś swoją twarz?" [SESJA NA ŻYWO]

Rosa do Kałuży: "Za co sprzedałeś swoją twarz?" [SESJA NA ŻYWO]

PiS wygrał wybory do sejmiku i… będzie nim rządzić.

CHEŁSTOWSKI, KAŁUŻA I STARZYCKI

Głosami radnych klubu PiS wicemarszałkami województwa śląskiego wybrani zostali poseł Dariusz Starzycki i Wojciech Kałuża. Skład zarządu województwa uzupełnią Michał Woś oraz Izabela Domagała.

NIE MA KOALICJI

W sejmiku będą trzy kluby. Szefem klubu PiS został Jan Kawulok. Liderem klubu Koalicji Obywatelskiej Platformy i Nowoczesnej jest Michał Gramatyka. PSL i SLD idą osobno. Szefem trzyosobowego klubu będzie Marek Balt.

PIS NIE TRACI CZASU. WYBÓR MARSZAŁKA

Nowo wybrany przewodniczący Jan Kawulok nie traci czasu. Tuż po zajęciu fotela prowadzącego obrady, złożył wniosek o rozszerzenie porządku o wybór zarządu województwa śląskiego.

Nowym marszałkiem zostaje Jakub Chełstowski, dotychczasowy radny z Tychów. W głosowaniu tajnym głosami 23 radnych to on zajmuje fotel Wojciecha Saługi.

- Szanowni panowie ministrowie, melduję wraz z drużyną wykonanie zadania - powiedział Chełstowski. - Dziekuję radnym za wybór, ministrom za wsparcie. To wielki zaszczyt i honor.

Jakub Chełstowski na swoich zastępców wskazał posła Dariusza Starzyckiego i... Wojciecha Kałużę. 

KAWULOK PRZEWODNICZĄCYM SEJMIKU

Radny PiS Piotr Czarnynoga zgłosił kandydaturę Jana Kawuloka na przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego. Radny KO Michał Gramatyka zaproponował Grzegorza Wolnika. 23 radnych wybrało kandydata PiS. Tym samym Jan Kawulok został przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Ważne jest, żebysmy mieli wzajemny szacunek do siebie. Postaram się w miarę sprawnie prowadzić obrady sejmiku. Dziekuję za wybór. Rozpoczynam próbę skutecznego działania - mówił Jan Kawulok tuż po zajęciu fotlea przewodniczącego.

"PO TRZYKROĆ ZDRAJCA"

Radny Grzegorz Wolnik w czasie kampanii występował wspólnie z Wojciechem Kałużą na materiałach wyborczych. Na sesji mówi, że teraz mu wstyd. 

- Od dzisiaj panie Wojciechu Kałuża, występowaliśmy wspólnie na jednym billboardzie jako liderzy okręgu czwartego - mówi Grzegorz Wolnik. - Po trzykroć zdrajco!

KORUPCJA POLITYCZNA?

Z mównicy w sali Sejmu Śląskiego o "korupcji politycznej" mówią poseł Borys Budka i posłanka Monika Rosa.  

- Dokonuje się orydnarny akt korupcji politycznej. Możecie brawami zagłuszać swoje sumienia, jeśli je oczywiście macie. Po raz pierwszy w historii sejmiku śląskiego dokonano rzeczy haniebnej. Oszukano 25 tys. wyborców. Dokonano rzeczy, które wyczerpuje znamiona przestępstwa. Obiecuję z tego miejsca, że wczesniej czy później włąściwe organy władzy publicznej dokonają oceny tego aktu hańby - mówił poseł Borys Budka. - Kto i za jaką cenę doprowadził do tego, że ta kadencja zacznie się od tego aktu zdrady. Każda władza przemija. Twarz i kręgosłup moralny ma się w życiu tylko jeden. Możecie państwo dzisiaj tryumfować. Tak jak będą wyjaśnione afery wraszawskie, tak samo rozliczny będzie ten akt korupcji. Każdy kto przyjął korzyść osobistą lub majątkowa będzie z tego rozliczony.

Nieoficjalnie Kałuża ma być wicemarszałkiem Sejmiku rządzonego przez PiS. Radny Koalicji Obywatelskiej rekomendowany przez Nowoczesną przekreśla ustalenia porozumienia koalicyjnego podpisanego wczoraj przez PO, Nowoczesną, PSL i SLD.

- 20 tys. osób głosowało na Koalicję Obywatelską. Polskę wolną od korupcji politycznej. To zdrada Wojciecha Kałuży. Wojtek, to nie jest kwestia programowa. Za co sprzedałeś swoją twarz? - mówi Monika Rosa

ROZPOCZĘCIE SESJI

Wczoraj umowę koalicyjną sygnowali liderzy śląskich struktur PO, Nowoczesnej, PSL i SLD. Tymczasem rano decyzję o przejściu do PiS Wojciecha Kałuży ogłosił minister Grzegorz Tobiszowski. Kałuża to radny wybrany z list Koalicji Obywatelskiej, nominowany na jedynkę w okręgu 4 z ramienia Nowoczesnej.

Kałuża zmienił barwy klubowe zanim zdążył złożyć ślubowanie. Kiedy podchodził odebrać zaświadczenie o wyborze salę Sejmu Śląskiego wypełniły brawa radnych PiS i okrzyki "hańba" skandowane przez część zebranych w sali. Radni Koalicji Obywatelskiej wybuczeli swojego dotychczasowego kolegę.

Obrady I sesjji sejmiku otworzył Tadeusz Sławek. Zaapelował do radnych o obywatelskość w sprawowaniu władzy.

- Ta obywatelskość wspiera sie na dwóch takich filarach. Na zasadzie prymatu rozumności nad takim pospiesznym zacietrzewieniem. Jesteśmy zobowiązani lojalnościami wobec wyborców, ale proszę też pamietać, że wyzwaniem naszej obywatelskości jest owych zobowiązań dotrzymywać, aby po 5 latatch móc wyborcom spojrzeć w oczy - mówił radny Tadeusz Sławek. - Dla części z państwa to początek znamienitej kariery politycznej. Apeluję, żeby ta sala była dobrą szkoła zobowiazań wobec obywateli. 

Radny Michał Gramatyka zaapelował, żeby najpierw wyjaśnić okoliczności "przeciągnięcia" Wojciecha Kałuży. Jego zdaniem to przejście ma znamiona "czynu zabronionego". Mówiąc o Kałuży pomylił jego imię.

- Imię Wojciech kojarzy mi się jednoznacznie pozytywnie stąd pewnie ta pomyłka - tłumaczył Gramatyka przepraszając radnego Kałużę za przekręcenie jego imienia.