Czytasz: Boże Ciało łączy magię z religią

Boże Ciało łączy magię z religią

Już dziś barwne procesje przejdą ulicami naszych miast. Poznaj historię tego magicznego święta!

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało przypada 11. dnia po Zielonych Świątkach. Jest to święto ruchome, występujące pomiędzy wiosną a latem. Boże Ciało najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Jego integralną częścią jest procesja, która w kościele katolickim jest odprawiana od XIII wieku.

 

>> CZYTAJ: SKĄD SIĘ WZIĘŁO BOŻE CIAŁO? <<

PRZYGOTOWANIA DO PROCESJI

Przygotowania do procesji mają charakter integrujący, wspólnotowy. W wielu miejscach nie tylko na Śląsku trwają już od świtu. Mieszkańcy miasteczek, wsi, zgodnie z tradycją, przyozdabiają drogę na procesję. Tworzą kwietne, misterne kobierce oraz ołtarze.  

- Bardzo ważne jest to, kto wykonuje ołtarze. Czy wykonuje je cała ulica, czy mieszkańcy poszczególnych miejsc. Decyzje podejmują zazwyczaj przewodnicy lokalnych społeczności - tłumaczy dr Grzegorz Odoj, antropolog kultury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na Boże Ciało stroi się również okna. Niektórzy wieszają sztandary, przyklejają obrazki papieży, święte obrazy.

- Nieraz jest tak, że nawet na ostatnich piętrach możemy dostrzec symbole religijne. Przestrzeń miejska nabiera wyjątkowej aury, sakralizuje się - wyjaśnia antropolog.

MAGICZNE ŚWIĘTO

Procesje łączą magię z religią. Przykładem jest zwyczaj zrywania gałązek brzozowych z ołtarzy. Zdaniem antropologa kultury, gałązki łączą rośliny ze sferą sacrum. Wierzono, że mają moc ochronną, dlatego stawiano je w pokojach tuż za świętymi obrazami.

Podobnie było również w przypadku wianuszków. W trakcie oktawy Bożego Ciała pleciono je z ziół, kwiatów, przywiązywano je czerwoną tasiemką i zostawiano na oktawę w Kościele. Po zakończeniu uroczystości zabierano je do domu.

- Wieszano je na ścianach domu, mieszkania. Wykorzystywano je podobnie jak palmy wielkanocne. Przygotowywano również z nich wywary, okłady, wierzono, że tak jak gromnica będzie chronić przed piorunami, czy też burzami. Wkładano je nawet zmarłym pod poduszki - tłumaczy dr Odoj.

Boże Ciało to WYDARZENIE SPOŁECZNE

W opinii antropologa kultury, procesje na przestrzeni lat uległy procesowi laicyzacji. Ich wymiar społeczny, integrujący, zaczął przewyższać ten sakralny.

- Nie ukrywajmy - Boże Ciało jest wydarzeniem również towarzyskim. Ludzie się spotykają, idą w procesji, rozmawiają o codzienności, komentują bieżącą politykę, zdrowie. Zauważyłem, że niektórzy nawet rozchodzą się podczas procesji i zatrzymują w lokalnych kawiarniach - tłumaczy antropolog.

Jak zauważa dr Odoj, wiernym, oprócz kwiatów i modlitw, towarzyszy również ideologia polityczna.

- Podczas kazań biskupi wypowiadają się wprost na temat bieżących zjawisk życia społecznego. Jest to wielka manifestacja, związana poniekąd ze świętem narodowym - dodaje.

Boże Ciało - PROCESJA W LIPINACH

Na Śląsku wyjątkowych procesji jest niewiele. Jedną z bardziej niezwykłych i barwnych  jest ta organizowana przez Parafię P.W. św. Augustyna w Lipinach. W takim pochodzie biorą udział lokalne bractwa religijne. Parafianki z kolei poprzebierane są w śląskie stroje ludowe, które kontrastują na tle świętochłowickich familoków. Wierni niosą sztandary, manifestując przy tym swój lokalny patriotyzm i tożsamość religijną.

Zobacz zdjęcia z procesji w Lipinach w Boże Ciało 2016:

Fot. Adrian Blondzik, swiony.pl

Niezwykła procesja rozpocznie się w Boże Ciało, 15 czerwca 20017 roku o godzinie 8:00, tuż po zakończeniu mszy świętej. Przejdzie tradycyjną trasą (Chorzowska, Bukowego, Barlickiego, Okrzei, Świdra, Oświęcimska, Barlickiego, Żelazna/plac Słowiański, Sądowa, Wallisa, Moniuszki, Pieczki, Sawickiej). Fotorelacja z pochodu pojawi się na portalu Silesion.pl.

Czytaj więcej