Czytasz: "BOR działa lepiej niż za czasów naszych poprzedników"

"BOR działa lepiej niż za czasów naszych poprzedników"

Ministrowie Mariusz Błaszczak oraz Jarosław Zieliński na konferencji prasowej odnieśli się do piątkowych wydarzeń i sytuacji w Biurze Ochrony Rządu.

Premier czuje się nie najgorzej

- Rozmawiałem z premier Beatą Szydło. Zapytałem, jak określa swoje samopoczucie? Odpowiedziała, że jest dobre. Chciałem przekazać podziękowania dla wszystkich tych, którzy martwią się o stan zdrowia pani premier i tych, którzy brali udział w akcji ratowniczej - mówi Mariusz Błaszczak.

WYPADKI SIĘ ZDARZAJĄ

Zgodnie z przekazanymi informacjami BOR odnotowuje ponad 20 kolizji rocznie.  W 2016 doszło do 24 kolizji, podobnie w 2015. W 2014 - 26. W 2014 roku do kolizji doszło z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Nie słyszałem wtedy komentarzy i publicznej dyskusji na ten temat. W marcu doszło do kolizji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Wtedy były komentarze. Dwa, trzy lata temu wszystko odbywało się w zaciszach gabinetów - mówił Mariusz Błaszczak.

STOP HEJTOWI

Zdaniem Mariusza Błaszczaka wypadek pani premier stał się kolejną okazją do ataków na rząd.

- Wypadek stał się kolejną falą hejtu, ataków. Również ze strony osób publicznych. Ze strony tych, którzy siebie nazywają totalną opozycją. Apeluję o to, żeby ważyć słowa. Żeby nie powtórzyły się zdarzenia z jesieni 2010 roku. Wtedy ta fala agresji była bardzo silna. Doprowadziła do zamordowania działacza Prawa i Sprawiedliwości.

Minister Mariusz Błaszczak potwierdził, że samochód, który brał udział w wypadku był jednym z ponad nowych 50 samochodów zakupionych dla BOR w czasie rządów PiS. Samochód, którym poruszała się pani premier był samochodem nowym i opancerzonym. Kierowca miał uprawnienia do kierowania samochodami uprzywilejowanymi. W BOR służy od 15 lat. W piątek swoją służbę rozpoczął o godzinie 18:00. Do wypadku doszło ok. 18:30. 

- Apeluję do wszystkich o rozsądek. Nie powinno być tak, że zdarzenie drogowe jest powodem do ataków na BOR, na rząd. To jest bardzo zła metoda. Przyzwoitość nakazuje podchodzenie do takich zdarzeń z pokorą - dodał minister Jarosław Zieliński.

- Komentarze generała Janickiego przyjmuję jako komentarze człowieka, który jest pozbawiony honoru. Za jego kadencji doszło do największej tragedii, do katastrofy smoleńskiej. Po niej został awansowany. Nigdy nie poniósł odpowiedzialności - ocenił Mariusz Błaszczak.


CZYTAJ: SPECJALNY WYWIAD DLA SILESION.PL Z GENERAŁEM MARIANEM JANICKIM


ZMIANY W BOR

W ocenie Jarosława Zielińskiego od roku trwa naprawa i sprzątanie w BOR. Uważa, że w momencie przejęcia kontroli nad służbą była instytucją bardzo zdewastowaną. Trwa nabór do służby. Planowane są także przekształcenia i budowa nowej tożsamości

- Musimy zbudować nowy etos. Być może będzie się nazywało Narodową Slużbą Ochrony. Szef BOR stanie się organem takim jak szef policji, czy straży pożarnej. Dziś decyzje podejmuje minister spraw wewnętrznych. Chcemy wzmocnić ten organ i wyposażyć służbę w nowe kompetencje - zapowiedział Jarosław Zieliński.

Zdaniem ministrów Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielońskiego ilość wypadków w BOR nie jest większa.

- Kto inny rządzi, kto inny te sprawy nagłaśnia - ocenił minister MSWiA.

Czytaj więcej