Czytasz: Chachor z Politechniki w piątek wylatuje do Australii

Chachor z Politechniki w piątek wylatuje do Australii

Wyścigowy bolid zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej w najbliższy piątek zostanie wysłany do Australii.

Na początku grudnia wystartuje w zawodach Formula Student, które odbędą się w Melbourne. Bolid WT-02 stworzyli studenci z koła naukowego Silesia Automotive działającego na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej.

Dorobił się już nawet ksywki – Chachor. Dlaczego? - A bo to taki nasz łobuz, już w trakcie budowy sprawiał nam trochę problemów, a dodatkowo ten wygląd, jest przecież cały czarny, więc Chachor pasuje idealnie – wyjaśnia z uśmiechem Przemysław Hadula, konstruktor bolidu.

Zawody w Australii to nie pierwszy udział grupy w Formule Student. W tym roku śląscy studenci swój poprzedni bolid prezentowali już we Włoszech, a w ub. r. na Węgrzech. Teraz kolej na Australię.

W ubiegłą niedziele bolid przeszedł testy na torze Jastrząb pod Radomiem.

- Nasz bolid jest już na kołach, jeździ, ale musimy wprowadzić pewne zmiany, które wyszły po niedzielnych testach. Kiedy już je wprowadzimy, zliczymy cały sprzęt, wypełnimy różne formularze, to spakujemy wszystko do skrzyni i piątek wyślemy samolotem do Australii. Natomiast siedemnastoosobowa załoga wylatuje 5 grudnia. Zawody potrwają od 8 do 11 grudnia. – mówi wyjaśnia Przemysław Hadula, konstruktor bolidu.

Ekipa Silesia Automotive

Pojazd o mocy 141 koni mechanicznych waży ok.230 kg. Poprzedni model ważył 330 kg.

- Tę modyfikację wymusza na nas rywalizacja, ponieważ jesteśmy ograniczeni pojemnością silnika do 600 cm sześciennych i żeby móc konkurować z innymi, masa bolidu musi być jak najniższa.

I dzięki temu, poprzez modyfikację i całkiem nowe poszycie udało nam się zejść z wagi pojazdu. A to daje nam możliwość rywalizacji na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Przemysła Hadula, konstruktor bolidu.

Konkurs Formula Student składa się z kilku konkurencji, podczas których oceniane są zarówno parametry techniczne, wykonanie, jak i działanie maszyn w praktyce. Ponadto bolidy muszą przejść m.in. testy na pochylni czy testy hamowania.

Konieczne jest także przedstawienie biznesplanu wprowadzenia bolidu na rynek i kosztorysu.

Udział reprezentacji studenckiego koła naukowego Silesia Automotive w zawodach Formula Student w Australii jest możliwy m.in. dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu "Najlepsi z Najlepszych". 

Czytaj więcej