Czytasz: Studencki bolid już na torze

Studencki bolid już na torze

A dokładnie na torze Calder Park Raceway w Melbourne.

Dzisiaj drugi dzień zmagań studenckiego zespołu wyścigowego ze Śląska. Zawody Formula Student potrwają do 11 grudnia. 

- Info z ostatniej chwili, właśnie wracamy z toru, zdobylismy dzisiaj komplet naklejek, co uprawnia nas do udziału w eliminacjach do głównego wyścigu Endurance - mówi nam Agnieszka Rutka z ekipy wyścigowej i dodaje, że Endurance to główny wyścig każdych zawodów Formula Student.

Jest to dwudziestokilometrowy wyścig ze zmianą kierowców w połowie dystansu. Aby się do niego dostać należy przejść inspekcje techniczną, test hamowania, test na pochylni, test głośności i zdobyć komplet naklejek, za każdą z wymienionych po jednej (w sumie 4 naklejki).

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z POBYTU CHACHORA W AUSTRALII

Przypomnijmy, Chachor to Bolid WT-02, który stworzyli studenci z koła naukowego Silesia Automotive działającego na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. Pojazd ma moc 141 koni mechanicznych i waży ok. 230 kg.

fot. Silesia Automotive


Poszycie maszyny zostało wykonane z włókna węglowego metodą infuzji, co dało niską masę (4 kg) i dużą wytrzymałość.

Konkurs Formula Student składa się z kilku konkurencji, podczas których oceniane są zarówno parametry techniczne, wykonanie, jak i działanie maszyn w praktyce.

Ponadto bolidy muszą przejść m.in. testy na pochylni czy testy hamowania. Konieczne jest także przedstawienie biznesplanu wprowadzenia bolidu na rynek i kosztorysu.

Udział reprezentacji studenckiego koła naukowego Silesia Automotive w zawodach Formula Student w Australii jest możliwy m.in. dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu "Najlepsi z Najlepszych".

fot. Silesia Automotive

Czytaj więcej