Czytasz: Eksponaty z ludzkich ciał. Trójwymiarowy atlas anatomii

Eksponaty z ludzkich ciał. Trójwymiarowy atlas anatomii

Od 10 lutego br. w katowickim Supersamie, będzie można oglądać oryginalną wystawę dr. Gunthera von Hagensa, wynalazcy plastynacji.
body- worlds-vital
fot. Flickr

Ekspozycja Body Worlds Vital to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję oglądać już ponad 43 milionów odwiedzających w Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce.

BODY WORLDS VITAL - program dawców organów

Wystawy Gunthera von Hagens są realizowane dzięki przyjętemu programowi dawców organów. Twórca używa wyłącznie ciał, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawcę. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli.

Body Worlds Vital. Na czym polega plastynacja?

1. Utrwalanie i preparacja anatomiczna

body worlds vital
fot. Wikimedia

Pierwszy etap procesu polega na zatrzymaniu rozkładu poprzez wprowadzenie do ciała formaliny przez tętnice. Formalina zabija wszystkie bakterie i chemicznie zatrzymuje rozkład tkanek.

Za pomocą narzędzi do preparowania (pinceta, skalpel oraz nożyczki) usuwa się skórę, tkankę tłuszczową i łączną, aby odsłonić poszczególne struktury anatomiczne.

Plastynacja składa się z dwóch procesów wymiany (punkt 2 i 3).

2. Odwodnienie i odtłuszczenie

Najpierw usuwa się wodę i tłuszcze rozpuszczalne poprzez umieszczenie
ciała w rozpuszczalniku (np. w acetonie).

 

3. Impregnacja próżniowa

Drugi proces wymiany jest kluczowym etapem w procesie plastynacji. Aceton zostaje wymieniony na podlegające reakcjom chemicznym tworzywo sztuczne, np. kauczuk silikonowy. W tym celu preparat zanurza się w roztworze tworzywa sztucznego w komorze próżniowej. W warunkach próżni aceton zostaje wyssany z preparatu, co pozwala na wniknięcie tworzywa sztucznego w ciało aż do najmniejszej komórki.

4. Nadawanie kształtu

body-worlds-vital
fot. wikimedia

Po impregnacji w próżni ciało umieszcza się w odpowiedniej pozie. Każda struktura anatomiczna jest odpowiednio układana i mocowana za pomocą specjalistycznych łączeń, igieł, zacisków i bloków z pianki.

5. Utwardzanie

W ostatnim etapie preparat jest utwardzany. W zależności od użytego polimeru dokonuje się tego za pomocą gazu, światła lub wysokiej temperatury. Preparowanie i plastynacja całego ciała wymaga około 1 500 godzin pracy i zazwyczaj trwa około roku.

Plastynacja płatów (plastynacja przekrojowa)

Plastynacja przekrojowa to specjalny rodzaj plastynacji. Ciało zostaje zamrożone, a następnie pocięte na plastry o grubości 2-8 mm.

W miejsce silikonu do impregnacji stosuje się żywice poliestrowe lub epoksydowe.

 

Body Worlds Vital w Katowicach – Najpopularniejsza Wystawa Świata

Ekspozycja Body Worlds Vitals od ponad 20 lat wzbudza emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawiają. Do grona widzów należą gwiazdy światowego formatu takie jak: Steffi Graf, Jean-Paul Gaultier, Tina Turner, Dustin Hoffman czy Nicole Kidman.

Zobacz eksponaty, jakie będzie można oglądać na wystawie Body Worlds Vital w Katowicach:

fot. Flickr/Wikimedia

Wystawa Body Worlds Vital celebruje potencjał ludzkiego ciała w ruchu poprzez estetyczną prezentację jego formy i złożonych funkcji. Prezentuje autentyczne ludzkie ciała instalacje multimedialne, pokazuje także ludzki organizm w zdrowiu i w chorobie. Porównuje zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobom i schorzeniom.

Wystawa Body Worlds Vital kładzie duży nacisk na edukację, przez co zachęca szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i uczelnie wyższe do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”.

Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy Body Worlds sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

Ekspozycja Body Worlds Vital w Katowicach czynna będzie do 14 maja br. 

Body Worlds Vital w Katowicach - ceny biletów

WTOREK – PIĄTEK (PONIEDZIAŁEK ZAMKNIĘTE)

NORMALNY 50 zł
ULGOWY (STUDENCI<26, SENIORZY 65+) 40 zł
SZKOLNY (DZIECI I MŁODZIEŻ <19 LAT) 30 zł
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE 30 zł
BILET RODZINNY (2 DOROSŁYCH I 3 DZIECI) 125 zł
 
SOBOTA, NIEDZIELA I ŚWIĘTA

NORMALNY 60 zł
ULGOWY (STUDENCI<26, SENIORZY 65+) 50 zł
SZKOLNY (DZIECI I MŁODZIEŻ <19 LAT) 40 zł
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE 40 zł
BILET RODZINNY (2 DOROSŁYCH I 3 DZIECI) 145 zł
 
BILETY GRUPOWE – MIN. 10 OSÓB

DOROŚLI 40 zł
STUDENCI<26, SENIORZY 65+ 30 zł
GRUPY SZKOLNE (DZIECI I MŁODZIEŻ <19 LAT) 25 zł
OPIEKUN GRUPY SZKOLNEJ/ PRZEDSZKOLNEJ (KAŻDE 10 OS.)* Bezpłatnie
DZIECKO W WIEKU DO 6 LAT (TOWARZYSZĄCE OSOBIE DOROSŁEJ)* Bezpłatnie
 
BILET NA PREZENT (VOUCHER)

bilet upoważnia do wstępu na Wystawę w dowolnym terminie 70 zł

PRZEWODNIK 150 zł

Czytaj więcej