Czytasz: Blisko milion turystów na Szlaku Zabytków Techniki w 2017 r.

Blisko milion turystów na Szlaku Zabytków Techniki w 2017 r.

To ponad 180 tys. więcej niż w 2016 r.

945 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - to ponad 180 tys. więcej niż w 2016 r. Utworzony ponad dekadę temu przez samorząd regionu Szlak skupia 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim.

Jak podał w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, frekwencja wyraźnie wzrosła po przystąpieniu siedmiu nowych obiektów do Szlaku i wpisaniu pogórniczych zabytków z Tarnowskich Gór na listę światowego dziedzictwa UNESCO w lipcu ub.r. W całym 2016 r. Szlak odwiedziło ok. 764 tys. osób.

W minionym roku najchętniej odwiedzanymi atrakcjami były obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ponad 153 tys. osób), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (prawie 90 tys.), Muzeum Browaru Żywiec (ponad 80 tys.) i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (prawie 42 tys).

Nowe obiekty, które znalazły się na Szlaku odwiedziło łącznie 120 tys. W tym przypadku najpopularniejsza była oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach - 74 tys. Liczba ta uwzględnia wyłącznie osoby, które skorzystały z oferty przygotowanej w pokopalnianych budynkach muzeum oraz uczestników wydarzeń związanych z tematyką Szlaku, jakie się tam odbyły.

Zadowolenie ze wzrostu frekwencji wyraził członek zarządu województwa Henryk Mercik, który podkreślił, że to efekt wieloletniej pracy.

- Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy kilkudziesięciu różnych podmiotów, które przekonane są do znaczenia zabytków techniki i przemysłu. Wierzę, że dalsze inwestowanie w renowację i adaptację tych obiektów oraz praca na rzecz rozwijania ich oferty sprawi, że frekwencja w kolejnych latach będzie jeszcze wyższa. Tymczasem należy wyraźnie podkreślić, że mamy w regionie najpopularniejszy szlak w Polsce – powiedział Mercik.

Jak zaznaczył urząd marszałkowski, nie tylko największe obiekty Szlaku odnotowały wzrost frekwencji. Jest ona zauważalna również w przypadku nieco mniej popularnych atrakcji - jak Muzeum Dawnych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach, Galeria Szyb Wilson w Katowicach czy Stara Fabryka, oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

- Stary Młyn w Żarkach odwiedziło ponad 22 tys. osób. Dla Żarek zamieszkiwanych przez 4,5 tys. osób to doskonały wynik - zaznaczył burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski. W 2017 r. obiekt ten odwiedziło prawie 3 tys. osób więcej niż w poprzednim roku.

- Województwo Śląskie otoczyło nas opieką w ramach Szlaku Zabytków Techniki i mamy efekty. Lepsza promocja, większa liczba turystów, wśród których dominują mieszkańcy tego regionu. Do tego wsparcie merytoryczne, to wszystko ma dla nas wielkie znaczenie - dodał Podlejski.

Regionalne władze przypominają, że obiekty Szlaku Zabytków Techniki można nie tylko zwiedzać. W ubiegłym roku zorganizowano w nich ponad 1600 różnorodnych warsztatów, 3000 lekcji muzealnych oraz 190 wystaw czasowych, 300 koncertów i niemal 150 spektakli. W sumie było 7623 wydarzeń.

Do końca kwietnia br. można skorzystać z programu rabatowego Szlaku. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Starych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach – w tych obiektach turyści mogą liczyć na zwiedzanie po okazyjnej cenie. Kto odwiedzi jeden z zabytków objętych akcją, może otrzymać 20 proc. zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. Szczegóły można znaleźć na stronie www.zabytkitechniki.pl.

Szlak Zabytków Techniki ma swoje doroczne święto – „Industriadę”. W tym roku odbędzie się ona 9 czerwca. Szczegóły tegorocznej „Industriady” mają być znane z najbliższych tygodniach. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej