Czytasz: "Mamy rynek pracy nauczycieli"
Śląska Kurator Oświaty przekazała dane dotyczące regionu z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018.

W 2246 oddziałach uczą się w tym roku szkolnym siódmoklasiści w woj. śląskim. Gdyby pozostali w gimnazjach, mieliby do dyspozycji szacunkowo 1959 oddziałów – wynika z wtorkowej informacji Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Śląska Kurator Oświaty przekazała dane dotyczące regionu z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018. W poniedziałek dane z SIO w skali ogólnopolskiej przedstawiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Podobnie Zalewska, śląska kurator zaakcentowała m.in. wzrost rok do roku liczby nauczycieli w woj. śląskim - zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze, ogółem oraz liczby etatów. W całym kraju wzrost etatów w szkołach i placówkach oświaty publicznych i niepublicznych wyniósł 17,8 tys. W woj. śląskim liczba etatów w przedszkolach, szkołach i placówkach publicznych i niepublicznych wzrosła o blisko 1,9 tys.

W woj. śląskim liczba nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze wzrosła w roku szkolnym 2017/2018 w porównaniu do poprzedniego o 1982 osoby (z 63 578 osób do 65 560), liczba zatrudnionych w niepełnym wymiarze o 1120 osób (z 28 407 osób do 29 527), a zatem liczba zatrudnionych ogółem – o 3102 osoby (z 91 985 osób do 95 807).

Liczba etatów w woj. śląskim zwiększyła się z 74 673,79 do 76 541,33 – o 1867,54 etatu (w przypadku etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela – o 1442,2 etatu).

- Już w wakacje mieliśmy informacje od dyrektorów szkół, że mamy rynek pracy nauczycieli - dyrektorzy poszukiwali fizyków, matematyków - zaznaczyła Bauer.

- Dobrze sprawdził się system ofert pracy zamieszczony na stronie kuratorium. Pojawiło się w nim ponad 5,5 tys. ofert pracy w różnym wymiarze – od kilku godzin do pełnych etatów. Ofert dotyczących pełnych etatów pojawiło się ponad 2 tys. - wskazała kurator. - Dyrektorzy szkół wydali też ponad 4,2 tys. zgód na zatrudnienie nauczycieli ponad etat - dodała.

Liczba nauczycieli, z którymi dyrektorzy rozwiązali w woj. śląskim stosunek pracy (wg SIO na 30 września) wyniosła 352 (w poprzednich pięciu latach było to od 306 do 542). W tej liczbie są m.in. nauczyciele, którzy odeszli na emeryturę lub na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, albo też podjęli pracę w innej szkole.

Kurator wyjaśniła, że nowe miejsca pracy i godziny wygenerowała m.in. ustawa Prawo Oświatowe, która uniemożliwiła łączenie klas siódmych i zwiększanie w ten sposób liczby ich uczniów. W efekcie średnio w woj. śląskim na klasę siódmą przypada 18,73 uczniów; gdyby uczniowie ci pozostali w gimnazjach, na pierwszą klasę przypadałoby ich tam szacunkowo 21,48.

Obecnie w klasach siódmych w regionie uczy się 42 088 uczniów. Porównując ich ramowy plan nauczania, czyli określoną w rozporządzeniu ministra edukacji liczbę godzin nauczania każdego przedmiotu, z "ramówką" dla pierwszej klasy gimnazjum mają oni trzy godziny więcej tygodniowo lekcji z różnych przedmiotów, a także dodatkowo 10 godzin rocznie zajęć z doradztwa zawodowego.

W siódmych klasach w woj. śląskim uczy się 522 uczniów powtarzających tam pierwszą klasę gimnazjum (łącznie w ub. roku do pierwszych klas gimnazjów chodziło 39 282 uczniów). W ubiegłych latach liczba uczniów powtarzających pierwszą klasę gimnazjum była dwukrotnie wyższa.

W poprzednim roku szkolnym w woj. śląskim funkcjonowało 826 gimnazjów. Gminy w zdecydowanej większości włączyły je do szkół innego typu lub przekształciły w szkoły innego typu. Obecnie oddziały gimnazjalne funkcjonują w 647 szkołach – w zdecydowanej większości podstawowych. Gimnazjów pozostało 168 – w zdecydowanej większości w zespołach szkół.

Spośród 13 gimnazjów pozostawionych do wygaszenia, w czterech przypadkach (w Chorzowie, Częstochowie, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich) miasta zdecydowały o tym w swoich uchwałach o sieci szkół. Wskutek braku podjęcia takich prawomocnych uchwał wygaszone zostaną gimnazja w Będzinie (dwa), Dębowcu, Milówce, Żarkach, Ustroniu, Goleszowie i Włodowicach. W jednym przypadku – gminy Szczekociny – gimnazjum zostanie wygaszone po uchyleniu uchwały przez nadzór prawny wojewody.

Liczba przedszkoli w całym regionie wzrosła o 23 placówki – do 1535. Wychowanie przedszkolne objęło 157 196 dzieci (w ub. roku 150 993). W tym roku – pierwszym, w którym trzylatki mają zagwarantowane prawo do przedszkola – ich liczba w przedszkolach sięgnęła 35 334 (w ub. roku było to 31 574).

Podobnie, jak w całej Polsce, zdecydowana większość sześciolatków w woj. śląskim pozostała w przedszkolach. Do klas pierwszych poszło 5,77 proc. z nich. W tym roku szkolnym w regionie w pierwszych klasach uczy się 40 444 uczniów, sześciolatkowie w tej liczbie 2 506 dzieci (6,19 proc. wszystkich pierwszoklasistów).(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Kultura
10 minut temu „Jestem ze Śląska, czyli Znikąd. Bo kim są Ślązacy?” Wspominamy znamienne słowa Kazimierza Kutza

Dosadne, mocne, niejednokrotnie wulgarne, ale przede wszystkim nie pozwalające pozostawać obojętnym.

News
około 1 godziny temu Kierowca był tak pijany, że nie przeszkadzała mu jazda bez... opony! [ZDJĘCIA]

Policjanci z Namysłowa spotkali się z niecodzienną sytuacją.

News
2 godzin temu Rok więzienia w zawieszeniu za śmierć dwóch nastolatek

Arkadiusz O., potrącił na przejściu dla pieszych trzy osoby, dwie z nich zginęły. Zapadł wyrok w jego sprawie.

News, Kultura, Koncerty
3 godzin temu Zespół Scorpions zagra w Gliwicach! [BILETY, SCORPIONS GLIWICE 2019]

Zespół Scorpions zagra koncert w Gliwicach. Wkrótce ruszy sprzedaż biletów.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi