Czytasz: Błędy młodości. Czy można usunąć tatuaż bez szkody dla zdrowia?

Błędy młodości. Czy można usunąć tatuaż bez szkody dla zdrowia?

Fakty i mity o usuwaniu tatuażu.

Decyzja o usunięciu tatuażu nie jest łatwa. Głęboko w naszej świadomości mamy zakorzeniony stereotyp, zgodnie z którym, usunięcie tatuażu jest niemożliwe albo niesie za sobą poważne powikłania.

W sieci krążą opinie, że po laserowym usuwaniu tatuażu pozostają blizny i resztki pigmentu w skórze, a leczenie łączy się z ogromnym bólem. Można również natrafić na opinie, według których, nie wszystkie barwniki można usunąć ze skóry, a po tatuażu, nawet skutecznie usuniętym, pozostaje tak zwane widmo.

Jak jest w rzeczywistości?


Czy każdy tatuaż da się usunąć w całości?

Na początku należy sprawdzić, czy tatuaż, który posiadamy, da się usunąć w całości. Zazwyczaj jest to możliwe, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu terapia będzie długotrwała, a koszt usunięcia tatuażu wysoki. Najłatwiej usunąć takie kolory jak: ciemny brąz, różowy i czerwony, żołty, zielony i czarny.

Jest jednak jeden wyjątek – żaden laser nie usunie ze skóry koloru białego. Czasami o jego posiadaniu może nie wiedzieć sam właściciel tatuażu, bo ten odcień barwnika aplikowany jest zazwyczaj w celu cieniowania lub podkreślania konturów, a także mieszany z innymi barwnikami. Tymczasem każdy laser do usuwania tatuażu oddziałuje bezpośrednio na barwnik: koloru białego, ze względu na jego specyfikę, po prostu nie zauważa.

Czy zabieg jest boleSny?

Tu nie mamy dobrych wiadomości, dla osób o niskiej odporności na ból. Zabieg jest bolesny, a do usunięcia tatuażu potrzebnych jest od kilku do kilkunastu sesji w zależności od rozległości tatuażu, jego kolorów i głębokości.

Jakie są powikłania po zabiegu?

Laser powoduje delikatne, powierzchowne uszkodzenia naskórka, po czym na skórze mogą pojawić się drobne strupki, a po ich odpadnięciu zaczerwienienia. Skóra w miejscu usunięcia tatuażu może być wrażliwa na słońce.

Najczęstsze skutki uboczne zabiegów usuwania tatuaży to przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry, które zanikają w czasie 1 – 3 lat po zabiegu.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu:

- ciąża
- stosowanie specyfików światło uczulających (nagietek, dziurawiec)
- cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- opalona skóra – minimum 2 tygodnie przerwy od opalania na słońcu lub solarium
- zmiany skórne w obszarze tatuażu
- zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, A aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem
- stosowanie antydepresantów i innych leków zawierających składniki światło uczulające