Czytasz: Biurowiec w miejscu Hotelu Silesia?

Biurowiec w miejscu Hotelu Silesia?

Jeszcze w tym roku miała ruszyć rozbiórka Hotelu Silesia w centrum Katowic. Czy do niej dojdzie?

Przez lata właścicielem Hotelu Silesia była spółka Orbis. Potem firma ECE. W ostatnich latach obiekt zmieniał właścicieli. Pod koniec 2016 roku umowę przedwstępną na zakup budynku podpisała firma Vastint Poland. W zeszłym roku pojawiła się informacja, że hotel zostanie zburzony.

- Zgodę na rozbiórkę hotelu wydaliśmy w 2016 roku. Obowiązuje ona do początku 2019 roku – mówi Dariusz Czapla z katowickiego magistratu.

Co z wyburzaniem hotelu, które miało się odbyć w tym roku?

Vastint Poland, mimo że od podpisania umowy przedwstępnej minęło już prawie 1,5 roku, nadal nie jest właścicielem obiektu.

- Czekamy na podpisanie umowy, żeby móc przystąpić do dalszych prac. Dopóki jej nie podpiszemy, nie możemy mówić o żadnych terminach – przyznaje Ewa Łydkowska z marketingu Vastint Poland.

Na miejscu Silesii miałyby powstać nowoczesne budynki biurowe i nowy hotel. To mogą być wysokie obiekty, nawet 20-kondygnacyjne.

- Plan zagospodarowania terenu nie ogranicza wysokości stawianych budowli. To zależy od inwestora. Dobrze, żeby w centrum miasta powstawały tego typu inwestycje – dodaje Czapla.

Inne planowane na najbliższe lata obiekty to m.in. katowicki Stary Dworzec budowany przez Opal Maksimum oraz czwarty budynek Silesia Business Park, którego deweloperem jest Skanska. U zbiegu ulic Grundmanna i Chorzowskiej planowane są dwa biurowce Face (Echo Investment) oraz kolejny biurowiec w Górnośląskim Parku Przemysłowym.

Od 12 lat hula w nim wiatr

Hotel Silesia od prawie 12 lat stoi opuszczony w samym centrum Katowic, przy ulicy Piotra Skargi. Na chwilę zamontowali się w nim wykonawcy budującego się Supersamu. Dziś hula tu wiatr.

A kiedyś tętniło w nim życie. Hotel otwarto w 1971 roku. Był luksusowy jak na tamte czasy. Goście mogli zamieszkać w jednym z 200 pokoi lub sześciu apartamentów wyposażonych w telewizory, telefony i łazienki. Działały Peweks, kawiarnia, fryzjer, kantor, restauracja i klub. To w Silesii miał powstać pierwszy klub ze striptizem. Podobno też tutaj podłączono pierwszy w Katowicach internet. 300 osób i 30 pokojowych obsługiwało hotel. A nocowali w nim m.in. Aleksander Kwaśniewski czy Andrzej Wajda.

Czytaj więcej