Czytasz: Bitwa Wyrska- Bój o Gostyń

Bitwa Wyrska- Bój o Gostyń

Broń i pojazdy z okresu II wojny światowej. Widowisko upamiętniające największą bitwę obronną na Śląsku na początku II wojny światowej.

ZDJĘCIA: DANIEL BODZENTA

Około 30 grup rekonstrukcyjnych, blisko 200 osób z całej Polski. To jedna z najciekawszych żywych lekcji historii, która już po raz 13. została odegrana w Gostyni. Inscenizacja jest upamiętnieniem zapomnianych przez historię, a wygranych przez Polaków, walk z najeźdźcą hitlerowskim, toczących się 1-3 września 1939 r. w obrębie Wyr i Gostyni.

Bitwa wyrska

Impreza od lat skupia miłośników rekonstrukcji historycznych i nie tylko. Inscenizacji towarzyszył "Piknik Forteczny", podczas którego całe rodziny mogły poznać członków grup rekonstrukcji historycznej, ich umundurowanie i sprzęt. Można było zwiedzać odrestaurowany polski schron bojowy "Sowiniec" z 1939 roku. Na inscenizację przyciągnał także pokaz sprzętu i wyszkolenia współczesnych Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Organizatorami imprezy są gmina Wyry oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

Największa bitwa września 1939 na Górnym Śląsku

Bitwa Wyrska, która rozegrała się pomiędzy 1–3 września 1939 roku w rejonie miejscowości Wyry i Gostyń położonych pod Mikołowem. W okresie jej szczytowego nasilenia w walkach po obu stronach brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Dlatego śmiało można stwierdzić, że była to największa bitwa, jaka rozegrała się we wrześniu 1939 roku na Górnym Śląsku. Największa pomimo to przez lata zapomniana.

 

Czytaj więcej