Czytasz: Bitwa o Bielsko! [SONDAŻ]
Prezydenta Bielska poznamy dopiero w drugiej turze. Specjalny sondaż wyborczy dla Silesion.pl. Są niespodzianki.

Pierwsza tura wyborów samorządowych nie przyniesie roztrzygnięcia wyścigu o fotel prezydenta Bielska-Białej. Największym poparciem ankietowanych bielszczan cieszy się Jarosław Klimaszewski. Niemal równe szanse na drugą turę mają jeszcze trzej kandydaci. Gdyby wybory odbyły się w minioną sobotę, to druga tura byłaby starciem między kandydatem Koalicji Obywatelskiej a kandydatem PiS-u. Przemysław Drabek uzyskał drugi wynik. Jeden punkt procentowy mniej ma Monika Socha, a tuż za nią jest Janusz Okrzesik.

Tak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie Silesion.pl w dniach 13-15.09.2018. Zespół pod kierunkiem eksperta PTE dr Anny Adamus-Matuszyńskiej zapytał reprezentatywną grupę 383 bielszczan o ich preferencje wyborcze. 

Na Jarosława Klimaszewskiego głos oddałby co czwarty mieszkaniec Bielska-Białej. Namaszczony przez PiS Przemysław Drabek może liczyć na sympatię 16,5 proc. ankietowanych. Trzecie miejsce zajęła kandydatka z poparciem ojca premiera. Monika Socha zdobyła 15,5 proc. głosów. Tuż za nią jest Janusz Okrzesik. Na niezależnego kandydata zagłosować chce 14,9 proc. bielszczan. Kandydat lewicy, Ryszard Wrona do tej pory przekonał 7,4 proc. mieszkańców Bielska-Białej.

W Bielsku jest zdecydowanie mniejsza grupa niezdecydowanych wyborców. 12,1 proc. bielszczan nie wie jeszcze na kogo ostatecznie odda swój głos. Pewnych tego, że nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich jest 7,4 proc. osób.

Wyniki w okręgach wyborczych przynoszą niespodzianki. W okręgu pierwszym po 27 proc. głosów zdobyli Przemysław Drabek i Janusz Okrzesik. Jarosław Klimaszewski ma dwa punkty procentowe mniej. W Okręgu Drugim Przemysław Drabek wygrywa tylko z Ryszardem Wroną. Pierwszy jest Jarosław Klimaszewski. Drugi Janusz Okrzesik, który wyprzedza Monikę Sochę o 2,6 proc. W okręgu trzecim przewaga Klimaszewskiego nad Drabkiem spada do zaledwie 1,7 proc. Trzecia jest Monika Socha wyprzedzając Janusza Okrzesika o 1,6 punktów procentowych. W okręgu czwartym Jarosław Klimaszewski zyskuje pewne zwycięstwo. Druga jest Monika Socha. Tutaj Ryszard Wrona ma wynik równy Przemysławowi Drabkowi. Minimalnie gorszy wynik ma Janusz Okrzesik. Okręg piąty to znowu znaczące zwycięstwo kandydata Koalicji Obywatelskiej nad walczącymi o drugie miejsce Przemysławem Drabkiem i Moniką Sochą.

Czytaj więcej