Czytasz: Biskupi o metropolii
Za "wyjątkową szansę rozwoju dla wszystkich gmin" uznali powstający związek metropolitalny w słowie, skierowanym w niedzielę do wiernych, trzej biskupi z Katowic, Gliwic i Sosnowca.

Słowo trzech biskupów o metropolii

W niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej i sosnowieckiej odczytano słowo, skierowane do wiernych przez metropolitę katowickiego oraz bp gliwickiego Jana Kopa oraz sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka.

 - Jako pasterze trzech diesłowo bisjucezji, na terenie których położone są gminy gotowe do współpracy w ramach nowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jesteśmy przekonani, że projekt ma nie tylko historyczne znaczenie, ale stanowi wyjątkową szansę rozwoju dla wszystkich gmin  – napisali hierarchowie.

 Powstanie związku od lat postulowali śląscy samorządowcy, wielokrotnie apelował o to również metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

- Jako pasterze trzech diecezji, na terenie których położone są gminy gotowe do współpracy w ramach nowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jesteśmy przekonani, że projekt ma nie tylko historyczne znaczenie, ale stanowi wyjątkową szansę rozwoju dla wszystkich gmin – napisali hierarchowie.

"W praktyce będzie sprzyjał pozyskiwaniu środków zewnętrznych, przeznaczonych na wsparcie rozwoju gospodarczego naszego regionu, oraz usprawnienia w transporcie publicznym. Nie bez znaczenia będą również działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Samorządowcom oraz mieszkańcom zaangażowanym w realizację ustawy o związku metropolitalnym życzymy światła Ducha Świętego oraz wytrwałości w zaangażowaniu dla dobra wspólnego" – czytamy w liście do wiernych. 

Według ustawy, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców. Prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział, że metropolię ma tworzyć 41 gmin.

Czytaj więcej