Czytasz: Bielszczanin stworzył aparat fotograficzny dla niewidomych!

Bielszczanin stworzył aparat fotograficzny dla niewidomych!

Blindtouch to pierwszy na świecie aparat dla osób niewidomych.

APARAT FOTOGRAFICZNY DLA OSÓB NIEWIDOMYCH

Piotr Cybulski na co dzień jest informatykiem, pochodzi z Bielska-Białej. Praca nad aparatem do łatwych nie należała. Aby stworzyć aparat, który będzie mógł służyć osobom niewidomym potrzebował prawie trzech lat. Warto było czekać.


Urządzenie jest proste w obsłudze i pozwala wykonać zdjęcie, a następnie “zobaczyć” je za pomocą dotyku. Zestaw składa się z dwóch w pełni mobilnych urządzeń: aparatu fotograficznego oraz stacji bazowej, na której zdjęcia przedstawiane są za pomocą trójwymiarowej matrycy wysuwanych pinów. Blindtouch umożliwia też wyświetlanie tekstu zapisanego alfabetem Braille’a. Robimy nim zdjęcie naciskając guzik. Aparat je przetwarza, wyszukując wszystkie najważniejsze kontury obrazu. Gdy ta czynność jest skończona informuje głosem i zapisuje obraz na kartę pamięci.

Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie karty i włożenie jej do bazowej stacji. Na tym etapie zdjęcie jest wypychane przez specjalne szpilki (tzw. piny) do góry, co z kolei powoduje powstanie trójwymiarowego obrazu. 

„Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują” - dodaje pomysłodawca.Jak twierdzi Cybulski, Blindtouch ma nie tylko służyć osobom niewidomym w ich codziennym życiu, ma pomóc także w doświadczaniu piękna sztuki czy architektury.

„Wyobrażam sobie, że osoba niewidoma samodzielnie robi zdjęcie wieży Eiffla i w tej samej chwili może “zobaczyć” jej zarys, dotykając matrycy pinów. Taki jest właśnie nasz cel. Chcemy, aby niewidomi doświadczali piękna tu i teraz”.
 

Cybulski marzy aby prototyp aparatu zminiaturyzować do wielkości tabletu, aby osoba niewidoma mogła go wziąć do plecaka i od razu oglądać zdjęcia po zrobieniu. Blindtouch czeka też na opatentowanie w USA.

Czytaj więcej