Czytasz: Nietypowo. Miasto kupuje młodzieży... szybowiec

Nietypowo. Miasto kupuje młodzieży... szybowiec

To efekt nietypowego projektu Budżetu Obywatelskiego w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała za prawie pół miliona złotych kupi szybowiec. Zakup jest efektem jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego na 2017 r.

Autorzy projektu argumentowali, że miasto, które ma tak duże tradycje lotnicze, powinno posiadać również sprzęt, na którym bezpiecznie ćwiczyć będzie mogła młodzież. Obecnie bowiem szybować najmłodsi uczą się starym sprzęcie z lat 70.

Nowy szybowiec w mieście pojawi się za około trzy miesiące. Będzie dwumiejscowy i przeznaczony do szkolenia podstawowego, akrobacji i przelotów. Ma być też przystosowany do lotów osób niepełnosprawnych.

RIO miało problem z szybowcem

Finalizacja przetargu na zakup nowego szybowca cieszy, tym bardziej że jego zakup nie był do końca pewny. Regionalna Izba Obrachunkowa sugerowała bowiem, że taki wydatek nie będzie się mieścił w zakresie możliwych do sfinansowania zadań związanych z kulturą fizyczną. Zdaniem RIO, pieniądze wydane na nowy szybowiec nie służyłby więc zaspokojeniu zbiorowych potrzeb. Dlatego też władze miasta o poradę w sprawie poprosiły radcę prawnego. Ten jednak uznał, że w prawie nie ma zapisów, które zabraniają zakupu szybowca.


Na nowy sprzęt miast przeznaczy 487 tys. zł.

Czytaj więcej