Czytasz: Biedroń stawia na Kohuta. Wygra z Buzkiem i Wiśniewską?

Biedroń stawia na Kohuta. Wygra z Buzkiem i Wiśniewską?

Łukasz Kohut będzie jedynką listy Wiosny do Parlamentu Europejskiego.

W Warszawie Robert Biedroń ogłosił liderów list do Parlamentu Europejskiego. W województwie śląskim będzie nim urodzony w Katowicach, a na stałe zamieszkały w Rybniku, Łukasz Kohut. Kohut jest jednym z liderów nowego ruchu politycznego. 

- Kocham swój śląski hajmat i ten nasz zróżnicowany tygiel województwa śląskiego: od Częstochowy, przez Zagłębie Dąbrowskie, aż po Bielsko i Żywiec. I tak jak tutaj stoję, obiecuję ciężką, codzienną pracę dla całego regionu! Poradzymy! - powiedział Łukasz Kohut podczas swojego przemówienia w warszawskim Palladium.

Kohut urodził się w 1982 roku w Katowicach. Obecnie mieszka w Rybniku. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach politologia oraz zarządzanie i marketing. Ukończył także zarządzanie i marketing na fińskim Savonia University of Applied Sciences w Varkaus. Międzynarodowe doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako koordynator międzypaństwowych projektów pomiędzy Czechami, Norwegią i Filipinami.

Z emigracji wrócił w 2011, jak sam podkreśla, "z miłości do Śląska i tęsknoty za rodziną". Jest współtwórcą Rady Kobiet w Rybniku z ramienia stowarzyszenia Śląskie Perły. Razem z Demokratyczną Unii Regionalistów Śląskich wprowadzał edukację regionalnej w kilku śląskich miastach. Od 2017 roku współpracuje z Robertem Biedroniem, obecnie jako koordynator regionalny partii Wiosna. W projekcie odpowiada za struktury w województwie śląskim, opolskim i małopolskim. Pilotuje uznanie ślonskij godki za język regionalny. Przyznaje, że w Skandynawii zobaczył jak może funkcjonować prawdziwe społeczeństwo obywatelskie.

Łukasz Kohut jest liderrem list w województwie, w którym było największe poparcie dla akcesji do Unii Europejskiej.

- Chcemy silnej Unii Europejskiej, bo zawsze byliśmy w Europie. Nie pozwolimy nikomu na budowanie państwa ultranarodowego - mówi Łukasz Kohut.

Kohut będzie konkurował m.in. z Jerzym Buzkiem, który jest liderem list Koalicji Europejskiej oraz Jadwigą Wiśniewską, ktróra została jedynką listy PiS-u. W przeszłości Łukasz Kohut kandydował do Sejmu z Twojego Ruchu Janusza Palikota. W czasie tworzenia list do sejmiku województwa śląskiego, był rozważany jako kandydat z okręgu rybnickiego. Na jego start nie zgodziła się Platforma Obywatelska. Ostatecznie Koalicja Obywatelska postawiła na Wojciecha Kałużę.