Czytasz: W czyich sercach Polska?
W sali koncertowej NOSPR w Katowicach uroczysty koncert. Na widowni para prezydencka. [zobacz zdjęcia]

- Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości. To dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach.


>> ANDRZEJ DUDA W KATOWICACH: ŚLĄSK JEST CZĘŚCIĄ POLSKOŚCI, A POLSKOŚĆ JEST CZĘŚCIĄ ŚLĄSKOŚCI <<


               zdjęcia: Jakub Szymczuk KPRP

Punktualnie o 18:30 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach rozpoczął się koncert „W naszych sercach Polska”.

„W naszych sercach Polska” to koncert upamiętniający 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Zakończyły się już próby, a punktualnie o 18:30 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach popłynęły dźwięki patriotycznych pieśni. Na scenie m.in. Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Grzegorz Płonka, Ela Skrzek, Anna Brachaczek, Patrycja Zarychta, Abradab, DJ Eprom, kapela góralska oraz Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Makoszowy”. Całość z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".

Andrzej Duda, NOSPR
fot.: J. Astaszow

W pierwszej części programu wszyscy zebrani odśpiewają pieśni patriotyczne towarzyszące Polakom przez wieki. W drugiej części artyści wykonają śląskie pieśni ludowe i powstańcze.

Andrzej Duda, NOSPR
fot.: J. Astaszow

A na widowni goście specjalni. Prezydent RP Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. 

 


>> ANDRZEJ DUDA GRA NA ŚLĄSKIEJ NUCIE <<


 

POLSKA W SERCACH WSZYSTKICH ŚLĄZAKÓW?

Uroczysty koncert z okazji odzyskania niepodległości to pomysł zrealizowany w Katowicach po raz pierwszy rok temu. Wydarzenie zorganizowane zostało przez wojewodę Jarosława Wieczorka, prezydenta Marcina Krupę oraz NOSPR. W tym roku będzie także okazją do zabrania głosu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co usłyszą zebrani w sali koncertowej NOSPR?

- Przez całą swoją służbę dla Rzeczypospolitej, będę stał na straży integralności i niepodzielności terytorium Rzeczypospolitej. To jest jedno z najważniejszych zadań prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda w marcu w Siemianowicach Śląskich.

Niewykluczone, że prezydent Andrzej Duda po raz kolejny nawiąże do polskości Śląska. To stały element jego przemówień w czasie wizyt w śląskich miastach. 


>> JERZY GORZELIK: NIEPODLEGŁOŚCIOWY FETYSZ POLAKÓW <<


- To była zawsze polska ziemia, dzięki waszym ojcom i dziadkom. To jest takie miejsce, w którym Polacy mieszkają od początku. Chociaż historia zmieniała i przesuwała granice, to w 1863 roku wydana przez Niemców mapa dowodziła, że większość mieszkańców mówi po polsku. A po trzecim powstaniu śląskim wróciła do Polski - mówił Andrzej Duda miesiąc temu w Wodzisławiu Śląskim.

Dzisiejszy koncert w Katowicach z okazji Narodowego Święta Niepodległości to wielkie muzyczne i patriotyczne wydarzenie.

Czytaj więcej