Czytasz: Biała perła Śląska
Na weekend polecamy Opawę. Koniecznie trzeba też przy tej okazji podjechać do Karniowa.

Jedziemy do Opawy, zwanej „białą perłą Śląska”. Z Katowic mamy do pokonania 125 km. Po 1,5 godziny przyjeżdżamy do Opawy i kierujemy się w stronę rynku.

Czeskie piwo i gulasz z knedlikami

Wiele tam parków, które otaczają ścisłe centrum. Planowano je wzorując się na parkach wiedeńskich. Na miejscu zrujnowanego zamku gotyckiego, postawiono gmach Śląskiego Muzeum Ziemskiego, które jest najstarszym muzeum w Czechach. Zwiedzimy tam wystawę poświęconą przyrodzie i historii Śląska oraz zobaczymy cenne zbiory sztuki od gotyku po współczesność. Opawę, miasto w kraju morawsko-śląskim, założono jako gród śląskiego plemienia Golęszyców. Znajdziemy tu gotyk, a wspaniałym jego przykładem jest katedra Wniebowzięcia NMP. Ta świątynia uważana jest za największą budowlę śląskiej gotyckiej architektury ceglanej. Jedna z jej dwu wież ma 102 metry wysokości i jest najwyższa na Śląsku. Renesansowy jest ratusz, który stoi naprzeciwko Teatru Śląskiego.

Warto zrobić sobie przerwę i napić się czeskiego piwa, zjeść gulasz z knedlikami lub smażony ser.

A potem, oczywiście jeśli wybraliśmy kofolę zamiast złotego trunku, wsiądźmy w samochód, by za pół godziny znaleźć się w Karniowie. Dlaczego warto?

Karniów z ratuszem i synagogą

20 km od Głubczyc znajduje się stare miasteczko, które prawa miejskie posiada już od 1260 roku. Nadali je książęta opawscy z rodu Przemyślidów. Potem Karniów stał się znaczącym grodem na pograniczu śląsko-morawskim. Spór o to, czyj ma być Karniów, doprowadził do rozszerzenia konfliktu, a w konsekwencji do wojen śląskich. Księstwo karniowskie zostało podzielone, a miasto traciło na znaczeniu. Kiedyś było ważnym ośrodkiem włókienniczym, a dziś jest ważnym ośrodkiem kulturalnym czeskiego Śląska. Warto zatrzymać się i zwiedzić piękną synagogę z 1871 roku, w której odbywają się nabożeństwa i czytanie Tory. Można też ruszyć na zwiedzanie miasta szlakiem żydowskim.

Uwagę przyciąga budynek szpitala, ratusz, za którym ciągnie się uliczka z odnowionymi, kolorowymi kamieniczkami z podcieniami.

Na szczycie wzgórza Cvilin znajdują się ruiny zamku i wieża widokowa, z której można poobserwować panoramę Czech.

Czytaj więcej