Czytasz: Jak pomóc choremu, a sobie nie zaszkodzić?

Jak pomóc choremu, a sobie nie zaszkodzić?

Rusza cykl bezpłatnych warsztatów dla opiekunów.

Ponad 17% populacji Śląska to osoby w wieku 65+ (4% z nich ma 80 lat lub więcej). W 2050 roku te statystyki mają wzrosnąć odpowiednio do niemal 40% (65+) i 12% (80+). Oznacza to, że przybywa osób starszych, które często potrzebują wsparcia i pomocy rodziny w codziennym funkcjonowaniu. Aby pomóc zarówno chorym jak i ich opiekunom w chorzowskim Domu Opieki Honorata 14 stycznia rusza cykl spotkań.

- Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. – mówi Jakub Piotrkiewicz, dyrektor domu opieki MEDI-system HONORATA - Zapraszamy szczególnie „początkujących” opiekunów, którzy dzięki praktycznym wskazówkom mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.

Zajęcia będą prowadzone przez pielęgniarki i rehabilitantów placówki w Chorzowie - Maciejkowicach. Podczas warsztatów zostaną omówione dwa moduły - opiekuńczo-pielęgniarski i rehabilitacyjny. Zajęcia mają charakter praktyczny. Uczestnicy najpierw obserwują jak należy wykonywać czynności opiekuńcze przy chorym, a następnie – pod okiem prowadzącego – mogą sami przećwiczyć nabyte umiejętności. Moduł prowadzony przez fizjoterapeutę prezentuje techniki zmiany pozycji pacjenta (np. przesadzenie z łóżka na wózek) czy usprawniania i aktywizacji seniora. Po części pokazowej, opiekunowie sami próbują zastosować poznane metody przemieszczania chorego. Dodatkowo, uczestnicy warsztatu mogą się zapisać na bezpłatną konsultację z psychologiem.

Spotkania odbędą się 14 stycznia, 29 kwietnia, 24 czerwca i 23 września w godzinach 10-15. Aby wziąć udział trzeba się zapisać mailowo (warsztaty.honorata@medisystem.pl) lub telefonicznie (32 445 71 41). Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Czytaj więcej