Czytasz: Bezpłatna komunikacja w Jastrzębiu? Radni zdecydują

Bezpłatna komunikacja w Jastrzębiu? Radni zdecydują

Dziś podczas sesji rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju zapadnie decyzja czy młodzież będzie mogła korzystać z darmowego transportu.

Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju zapadła w lipcu, podczas Zgromadzenia Delegatów MZK zrzeszającego przedstawicieli 10 gmin. Na tej podstawie Zarząd MZK opracował oraz zatwierdził regulamin korzystania z darmowych przejazdów przez dzieci, uczniów i studentów. Aby bezpłatna komunikacja weszła w życie, MZK i miasto muszą podpisać porozumienie.

- Jesteśmy na to przygotowani. Od strony formalno-prawnej wszystko dopięliśmy na ostatni guzik. Czekamy teraz na decyzję radnych, którzy, by komunikacja za 0 złotych weszła w życie, muszą przegłosować uchwałę o zmianach w budżecie miasta – komentuje Anna Hetman, prezydent miasta.

Bezpłatny przejazd? Dla kogo 

Pomysł darmowej komunikacji stworzono z myślą o dzieciach i uczniach. Jak zakłada regulamin, aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, konieczne jest posiadanie „Karty Jastrzębianina”, czyli e-biletu.

Będzie ona wydawana dzieciom do 7. roku życia, uczniom i studentom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. W przypadku młodszych dzieci wystarczy oświadczenie rodziców, którzy potwierdzą, że maluch mieszka w Jastrzębiu-Zdroju.

Ważność Karty będzie przedłużana co roku, po okazaniu ważnej legitymacji. Uczniowie powinni to zrobić do końca września po rozpoczęciu nauki w kolejnej klasie, natomiast studenci do końca października lub do końca marca wraz z rozpoczęciem nowego semestru.

Rejestracja albo mandat

Jeśli idea darmowej komunikacji wejdzie w życie, wszyscy pasażerowi objęci ulgą, muszą pamiętać, że bezpłatne przejazdy możliwe są tylko podczas każdorazowego odbicia karty. 

Wchodząc do autobusu, należy zarejestrować swój przejazd, zbliżając e-bilet do kasownika. Brak rejestracji traktowany będzie jako jazda bez ważnego biletu.

W takim przypadku mandat może wynieść 120 zł. Jednak kara może zostać anulowana, gdy pasażer pojawi się w Biurze MZK do 7 dni od zdarzenia z ważną „Kartą Jastrzębianina”. Wówczas pobierana jest jedynie opłata manipulacyjna w wysokości 12 zł. 

Tylko po Jastrzębiu 

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie na wszystkich liniach MZK jedynie w granicach miasta. Jastrzębianin, chcąc korzystać z komunikacji poza granicami swojej miejscowości, powinien posiadać odrębny e-bilet lub kupić bilet u kierowcy. O tym, że pasażer zbliża się do przystanku granicznego kończącego bezpłatną komunikację, mają przypominać komunikaty głosowe w autobusie. 

Linie kursujące tylko w granicach miasta Jastrzębie-Zdrój:

103,  103A, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 115, 116, 117, 119, 121, 123,124, 125, 126 i 129.

Czytaj więcej