Czytasz: Bezpieczne ferie 2019. O czym warto pamiętać?

Bezpieczne ferie 2019. O czym warto pamiętać?

Trwa Akcja„Bezpieczne Ferie 2019”

W województwie śląskim dni wolne potrwają do 24 lutego. Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. 

Służby i inspekcje będą nadzorować 

Z inicjatywy Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka na terenie województwa śląskiego rozpoczęły się działania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2019”, które potrwają do 25 lutego 2019 r. Służby i inspekcje działające na obszarze województwa śląskiego przez całe ferie monitorują formy wypoczynku zorganizowanego, zarówno w miejscowościach wypoczynkowych, jak i w miejscach stałego zamieszkania dzieci i młodzieży. Podejmowane działania są połączone z wysiłkami m.in.: Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grup: Jurajskiej i Beskidzkiej, Beskidzkiego i Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W okresie ferii zimowych codziennie na stokach będzie można spotkać policyjne patrole narciarskie, które zapewnią bezpieczeństwo i porządek publiczny na stokach narciarskich i terenach przyległych, a także wesprą ratowników GOPR w udzielaniu pomocy i ratowaniu życia i zdrowia ofiar wypadków w górach. 

Kontrola autokarów

W związku z wyjazdami na ferie istnieje możliwość przeprowadzenia przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego kontroli stanu technicznego pojazdu, trzeźwości kierowcy, jak również kontroli dokumentów wymaganych przy wykonywaniu przewozu drogowego i regulacji związanych z czasem pracy kierowcy. Kontrola będzie przeprowadzona po uprzednim zgłoszeniu dokonanym telefonicznie, faksem lub drogą elektroniczną. Istnieje również możliwość skontrolowania wyjeżdżających autobusów przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach przy ul. Trzech Stawów (przy skrzyżowaniu z ulicą Francuską, obok lotniska „Muchowiec”). 

Bezpieczne ferie - rady dla dzieci i dorosłych

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Warto jednak pamiętać, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

Wychodząc bawić się na powietrze warto ubrać się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.  Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

Warto pamiętać, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc  trzeba zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni. Przed rozpoczęciem zabawy na górce należy obejrzeć trasę zjazdu, usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew. Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz - złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy. Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych - sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.

Zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku trzeba zrezygnować z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.Rzucanie śnieżkami w jadące pojazdy śnieżkami  być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.  Natomiast rzucanie w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku może doprowadzić to do obrażeń ciała. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Nawet gruby lód może w każdej chwili załamać się pod ciężarem ciała. Można korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. 

Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Czytaj więcej