Silesion.PL

serwis informacyjny

Bezpieczne Grzybobranie: zasady, porady i wskazówki dla miłośników natury

Bezpieczne grzybobranie fot Śląska Policja

Bezpieczne grzybobranie fot Śląska Policja

Sezon na zbieranie grzybów w pełni, a lasy są oblegane przez entuzjastów poszukiwań. Coraz więcej grzybiarzy spędza czas na łonie natury, napełniając swoje kosze obfitością tego, co natura ma do zaoferowania. Jednak w euforii zbierania nie wolno nam zapominać o najważniejszym – bezpieczeństwie. Dlatego, kiedy wyruszamy na grzybobranie, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Odpowiedzialne i Bezpieczne Grzybobranie:

  1. Wiedza na Temat Grzybów: Przed wyprawą na grzyby warto zgromadzić wiedzę na temat różnych gatunków grzybów. Dla początkujących grzybiarzy zaleca się poszukiwanie w towarzystwie osób doświadczonych. Warto korzystać z atlasów grzybów lub aplikacji mobilnych, które pomagają w identyfikacji gatunków na podstawie zdjęć.
  2. Zbieraj Pewne Gatunki: Zbieraj tylko te grzyby, których jesteś pewny, że są jadalne i bezpieczne. Jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości co do gatunku, lepiej zrezygnować.
  3. Ochrona Przyrody: Unikaj zbierania grzybów na obszarach objętych ochroną, takich jak rezerwaty przyrody czy parki narodowe. Szanuj przyrodę i jej zasady.
  4. Zachowaj Powściągliwość: Informuj swoich bliskich o swoich planach i szacowanym czasie powrotu. Warto wyruszać w grupie, nie tylko dla towarzystwa, ale także dla bezpieczeństwa.
  5. Telefon Komórkowy i Latarka: Przygotuj się na każdą ewentualność, zabierając ze sobą naładowany telefon komórkowy i latarkę. W razie zagubienia mogą one okazać się nieocenione.
  6. Widoczność i Bezpieczeństwo: Wybieraj jasne ubrania, a w przypadku zbierania wieczorem czy nocą, używaj elementów odblaskowych. Zadbaj o swoją widoczność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
  7. Odpowiednie Czasy: Preferuj godziny poranne podczas wypraw na grzyby, unikając nocnych poszukiwań. W dzień łatwiej utrzymać orientację i uniknąć zagubienia.
  8. Bezpieczeństwo Pojazdu: Jeśli wybierasz się samochodem, pamiętaj o parkowaniu w miejscach dozwolonych i starannie zabezpiecz swój pojazd. Nie zostawiaj w aucie wartościowych przedmiotów.
  9. Szacunek dla Przyrody: Stosuj się do oznakowań i regulacji obowiązujących w lesie. Nie pozostawiaj śmieci, nie zakładaj ognisk.
  10. Tajemnicze Słupki: Jeśli zabłądzisz w lesie, poszukuj “tajemniczych” słupków, które są rozstawione regularnie. Poruszaj się w jednym kierunku, a prędzej czy później trafisz na linię oddziałową lub drogę. Dzięki nim łatwiej zorientujesz się w terenie.
  11. Powiadom Policję: Jeśli utkniesz w lesie lub zagubisz się, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji. Skontaktuj się z nimi i opowiedz o swojej sytuacji.
Jak się znaleźć w lesie fot Śląska Policja
Jak się znaleźć w lesie fot Śląska Policja

Informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla miłośników zbierania grzybów.

Śląska Polcija apeluje o rozsądek, rozwagę i szczególną ostrożność, przypomina o zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

  • przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. Jeśli jesteś amatorem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grzybobraniem, swoje pierwsze kroki w lesie stawiaj pod okiem osoby doświadczonej. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która pozwala zidentyfikować grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia;
  • zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność, że są jadalne. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj;
  • nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich, jak rezerwaty czy parki narodowe;
  • staraj się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Poinformuj swoich bliskich dokąd się idziesz i podaj przybliżony czas powrotu;
  • zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji;
  • wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej;
  • nie oddalaj się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie znasz dobrze terenu. Do lasu wybieraj się wczesnym rankiem, a nie po zmroku, gdy ryzyko zagubienia się jest o wiele większe;
  • jeśli do lasu jedziesz samochodem, pamiętaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpiecz swój pojazd – zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja;
  • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie zostawiaj w lesie śmieci i nie rozpalaj ogniska;
  • gdy zabłądzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji, staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Sezon grzybobrania to wspaniała okazja, by cieszyć się naturą i wspaniałymi nagrodami, jakimi są świeże, pyszne grzyby. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Świadome i odpowiedzialne podejście do grzybobrania pozwoli cieszyć się w pełni tą wyjątkową aktywnością.

źródło: Śląska Policja

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024