Czytasz: "Bezpieczna kobieta" w Tarnowskich Górach

"Bezpieczna kobieta" w Tarnowskich Górach

Ponad 30 pań wzięło udział w pierwszych zajęciach „Samoobrony dla kobiet".

Jak być bezpieczną w mieście? Jak zareagować, kiedy pojawi się napastnik? Specjalny kurs dla kobiet zorganizowała Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z tarnogórską policją, a także ze Szkołą Podstawową nr 13 w Strzybnicy. Zajęcia poprowadzili policjanci - instruktorzy i specjaliści z zakresu samoobrony. Była też funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną.

Ponad 30 pań wzięło udział w pierwszych zajęciach „Samoobrony dla kobiet".

W trakcie spotkania prowadzący przekazali kursantkom wiedzę na temat bezpieczeństwa, a w szczególności umiejętności rozpoznawania sytuacji niebezpiecznych, umiejętności zachowania się w takich sytuacjach, a także stosowania podstawowych technik samoobrony.

Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi, sprawia że sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako "ofiary" łatwiejsze do pokonania. Poza tym zdecydowanie częściej od mężczyzn stają się też ofiarami ataków na tle seksualnym. I to nie tylko na ulicy, ale przede wszystkim w mieszkaniu.

Zajęcia dla pań prowadzili policyjni instruktorzy samoobrony wspólnie z policjantką z zajmującą się profilaktyką społeczną. Uczestniczki ćwiczyły podstawowe techniki samoobrony, a także zdobywały wiedzę, jak bronić się w przypadku ataku sprawcy, bądź w przypadku kradzieży torebki na tzw. „wyrwę”.

Głównym celem kursu samoobrony było przygotowanie mentalne i fizyczne jego uczestniczek do uniknięcia, lub w razie potrzeby odparcia bezpośredniego ataku na życie lub zdrowie.

Czytaj więcej