Czytasz: Bez niego nie ma meczu
Nie jest sędzią piłkarskim, ani zawodnikiem. Nie trenuje kadry, choć przygotowuje boisko przed meczem. O kim mowa? O greenkeeperze, który dba o piłkarski trawnik na poziomie UEFA.

Dariusz Kozielski od 10 lat dba i pielęgnuje śląskie murawy. Pielęgnuje piłkarskie trawniki nie tylko w GKS-ie Tychy, ale także w gliwickim Piaście, klubie Bruk-Bet Termalica Nieciecza KS, czy w Zagłębiu Sosnowiec.

Greenkeeper, bo tak oficjalnie nazywa się zawód “pielęgniarza” murawy, nie tylko uzupełnia ubytki w trawie. Prowadzi również zabiegi specjalistyczne, dzięki którym trawa odpowiednio odprowadza wodę.

- Na to składa się wertykulacja, piaskowanie, nawożenie. Za dnia do moich obowiązków należy koszenie i przygotowanie murawy do meczu - wyjaśnia Kozielski.

OD KILKUSET TYSIĘCY DO KILKU MILIONÓW

Jak tłumaczy greenkeeper, wymiana murawy nie jest łatwą i tanią inwestycją. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia mieści się w granicach 400 tysięcy złotych. Ponadto, jeśli mecze rozgrywają się dla przykładu w ramach mistrzostw UEFA, to muszą być spełnione wszystkie normy pielęgnacyjne - strzyżenie i nawożenie murawy musi być precyzyjnie zaplanowane.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA WYMIANA MURAWY W TYCHACH:

ODPOWIEDNIE PODEJŚCIE DO TRAWY

Bez odpowiednio przygotowanej murawy nie ma dobrej gry. Aby zadbać o piłkarski trawnik nie wystarczy odpowiednia wiedza, sprzęt oraz dostateczna liczba koparek i rolek z trawą.

- Prawdziwy greenkeeper mówi tak, że z murawą można rozmawiać jak ze zwierzętami. Z trawą trzeba się zaprzyjaźnić, wiedzieć, co jej potrzeba. Wtedy murawy są najpiękniejsze - dodaje.

NOWA MURAWA GKS TYCHY

Przypomnijmy, że od meczu ze Zniczem Pruszków trwa wymiana tyskiej murawy piłkarskiej. Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się kolejny, już ostatni etap inwestycji, który będzie polegał na rozłożeniu rolek z trawą.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA WYMIANA MURAWY NA STADIONIE W TYCHACH:

Za przeprowadzenie tej operacji jest odpowiedzialny Mostostal Warszawa i Tyski Sport S.A. Nowe boisko 17 maja przetestują piłkarze GKS Tychy i Wisły Puławy.

Czytaj więcej