Czytasz: „Te samochody mają duszę!”

„Te samochody mają duszę!”

01:35
Podróż 98-letnim samochodem to prawdziwa przyjemność. Nie ma w nim pasów, klimatyzacji i bocznych szyb, ale jest to "COŚ"

Zawodnicy 40 Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych dotarli już do Cieszyna. Tutaj czekały na nich zadania specjalne w miejskim browarze. Następny przystanek rajdu - Rynek w Bielsku-Białej.

Ponad 70 zabytkowych samochodów mknie trasami prowadzącymi przez Beskidy i Podbeskidzie. Mimo kapryśnej pogody miłośnicy starych samochodów wystartowali ze Szczyrku i przejechali przez Przełęcz Salmopolską, aby nieco później zaprezentować swoje cacka na wiślańskim deptaku. Zachwytów było co nie miara. Co najmniej tak samo urokliwe jak trasy, były samochody – od mercedesów, przez Porsche, Fordy, BMW, po mniej znane np. McLaughlin. Na pogodę nikt nie narzekał, zawodnicy tłumaczyli sobie, że samochodom takie warunki sprzyjają, bo silniki się nie przegrzeją.

Dzień 3. Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych:

Na starcie wsiadam do samochodu z numerem 1, który otwiera piątkowego zmagania. Okazuje się, że wybrałam najstarszy pojazd, prawie 100-letni, moc silnika 60 KM, prędkość maksymalna ok. 80 km/h, choć jak mówią właściciele – państwo Waligórscy z Bielska-Białej, może dociągnąć do setki. 

- Pojedzie setkę, na upartego. Z tymi samochodami jest taki problem, że nie sztuka je rozpędzić, tylko zahamować – tłumaczy pan Stanisław, kierowca. – Te samochody mają duszę, co innego nowoczesne, które są po prostu przyrządami do przemieszczania się.

Państwo Waligórscy startują w rajdzie po raz czwarty. Powodów wyliczają kilka. To przede wszystkim "frajda" z jazdy, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy, bo na punktach kontrolnych trzeba wykonać różnego rodzaju zadania. Na koniec dodają, że to okazja do poznania ciekawych ludzi i ich... samochodów.

McLaughlin H-45 z 1919 roku produkcji kanadyjskiej towarzyszy rodzinie Waligórskich od 8 lat. Aby samochód mógł jeździć potrzebne były aż 4 lata. Marki McLaughlin próżno szukać na polskich czy nawet zagranicznych ulicach, bo zniknęła w roku 1923, kiedy firmę przejęło General Motors.

 

Zobacz zdjęcia samochodu McLaughlin H-45 z 1919 roku:

 

Czytaj więcej