Czytasz: Beskidy: warunki na szlakach turystycznych są bardzo trudne

Beskidy: warunki na szlakach turystycznych są bardzo trudne

Na Babiej Górze zagrożenie lawinowe jest jednak niższe.

Beskidzcy goprowcy do pierwszego obniżyli w środę stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry. Jak podali, pokrywa śniegu jest mocno zmrożona i dość stabilna. Dotychczas obowiązywał drugi stopień. Zdaniem GOPR warunki turystyczne są trudne.


- Redukcja pokrywy śnieżnej oraz jej mocne zmrożenie po okresie dodatniej temperatury ustabilizowały nieco pokrywę i doprowadziły do spadku zagrożenia. Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje w głównie miejscach odłożenia większych ilości śniegu przez wiejący wiatr – podali ratownicy GOPR.

Wywołanie lawiny przy obecnym poziomie zagrożenia jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.
Przy schronisku na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry leży ok. 51 cm śniegu. W środę rano temperatura oscylowała wokół 0 st. Powyżej górnej granicy lasu utrzymywał się niewielki mróz.

Ścieżki są mocno oblodzone


Ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku Dariusz Kubala poinformował, że w Beskidach warunki na szlakach turystycznych powyżej 1000 m npm są bardzo trudne. Ścieżki są mocno oblodzone. Poniżej tego poziomu ziemia jest zmrożona.

Czytaj więcej