Czytasz: Odszedł Bernard Krawczyk
Nie żyje wybitny śląski aktor. Odszedł w wieku 87 lat.

Bernard Krawczyk urodził się podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim w 1931 roku. Jednak to Śląsk pokochał i uważał za swoją małą ojczyznę. Pomimo propozycji pracy w całym kraju, został na w naszym regionie. Grał na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Współpracował też z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Został legendą śląskiego teatru i filmu. Do końca aktywny zawodowo. Wystąpił w Himalajach. Przygotowywał się do spektaklu poświęconego 150-leciu Królewskiej Huty w reżyserii Ingmara Villqista. Premiera ma odbyć się w październiku. Już bez niego. Bernard Krawczyk odszedł w niedzielę.

- On był jak ze światła utkany - wspomina Krawczyka Mirosław Neinert, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Korez. Jeszcze w lipcu nagrywaliśmy Bibilię po śląsku, z Jego udziałem. Czytał Ewangelię według św. Jana. Jakby coś było nie tak, chłopy, to dogram jak bedzie trzeba - miał wtedy powiedzieć Krawczyk.

Nie dograł. Nie zdążył. Ale tez nie było trzeba. Jak zwykle swoje rzemiosło wykonał pięknie, doskonale, perfekycjnie.

Ukończył Studium Dramatyczne przy Teatrze Śląskim. Na jego deskach debiutował w 1952 roku w przedstawieniach „Odludki o poecie”, „Nie igra się z miłością”, „Śluby panieńskie”. W trakcie swojej teatralnej przygody wcielał się w takie role jak: Bohater w „Kartotece”, Żadow w „Intratnej posadzie”, Zbigniew w „Mazepie”, Alojzy Bąbel w „Niezwykłej przygodzie Pana Kleksa” czy tytułową rolę w „Weselu Figara”. Za rolę Kreona w „Antygonie” J. Anouilha otrzymał Złotą Maskę podobniej jak za rolę tytułową w „Wujaszku Wani”. W swej działalności otrzymał w sumie 4 Złote i 2 Srebrne Maski. Widzowie mogli poznać go także z produkcji filmowych i telewizyjnych. Zagrał m.in. w „Soli ziemi czarnej” oraz „Perle w koronie”. Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90. XX w. serialu TVP Regionalnej „Sobota w Bytkowie”.

Uhonorowany został wieloma nagrodami. Otrzymał m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal im. Mariana Mikuły – Zasłużonemu dla Kultury Teatralnej oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mysłowice.

Czytaj więcej