Czytasz: 5 tysięcy osób nadal bez wody
Mieszkańcy śródmieścia Będzina wciąż nie mogą używać wody z sieci do mycia ani do picia.

Sanepid podtrzymuje zakaz używania wody z miejskiego wodociągu w Będzinie. Problem wciąż dotyczy ok. 5 tys. osób.

Ta sytuacja trwa od soboty. Wówczas, w związku z zanieczyszczeniem wody w sieci bakteriami z grupy coli, wprowadzono zakaz jej używania dla mieszkańców Boronowa w pow. lublinieckim i Będzina.

We wtorek sanepid podał, że mieszkańcy Boronowa mogą już pić wodę z kranu; nie wykryto w niej bakterii coli. W komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu podał, że w pobranych próbkach wody do badań laboratoryjnych nie stwoerdzono już obecności bakterii z grupy coli. Sieć wodociągową przepłukano. Woda z wodociągu sieciowego Boronów nadaje się do spożycia. 

Bez wody w śródmieściu Będzina 

W dalszym ciągu niezdatna do picia jest woda w Będzinie. Dotyczy to mieszkańców śródmieścia. Nadal nie mogą oni stosować wody z sieci do mycia ani do picia, nawet po przegotowaniu. Można nią tylko spłukiwać toalety.

Jeszcze w niedzielę wieczorem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej podał, że w Będzinie na Osiedlu Zamkowym, gdzie również wystąpił ten problem, woda z kranu nadaje się już do spożycia, ale po przegotowaniu. Również do przygotowywania posiłków, mycia zębów, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń, prac porządkowych woda może tam być używana wyłącznie po uprzednim przegotowaniu. Wodę z kranu bez ograniczeń można używać tylko do spłukiwania toalety. Jednocześnie sanepid podkreślił, by osoby z osłabioną odpornością, a także rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci zachowali szczególną ostrożność.

Mieszkańcy Będzina dotknięci problemem cały czas mogą korzystać z wody z beczkowozów, dostarczanej w godzinach 7-22, która nadaje się do spożycia - po przegotowaniu; w mieście uruchomiono też punkty poboru wody butelkowanej.

Sytuacja , która dotknęła mieszkańców Będzina jest wynikiem podwyższenia temperatury wody w sieci wodociągowej z uwagi na warunki atmosferyczne. W sieci wodociągowej nie stwierdzono innych przyczyn pogorszenia jakości wody. Na bieżąco prowadzony jest monitoring stanu jakości wody w sieci.

Czytaj więcej