Czytasz: Będzie strajk w rudzkiej kopalni „Ruda”?
Strajk ostrzegawczy w KWK „Ruda” w Rudzie Śląskiej trwał dziś od godz. 6 do 8. Co dalej?

Kopalnia Węgla Kamiennego „Ruda” należy do Polskiej Grupy Górniczej.

Trzy oddziały rozpoczęły strajk ostrzegawczy dziś o godz. 6 rano. 2-godzinny protest zorganizował Związek „Sierpień 80”. Chodzi o spór z dyrekcją kopalni.

Dotyczy m.in. ujednolicenia zasad wynagradzania i premiowania w trzech częściach kopalni.

I tak, Na Ruchu „Halemba” wypłacono wszystkim pracownikom po 519 zł, na Ruchu „Pokój” od 700 do 1260 zł, a na Ruchu „Bielszowice” od 600 zł do nawet 2400 zł dla osób dozoru wyższego. Gdzie tu sprawiedliwość, skoro te wszystkie trzy ruchy to jedna i ta sama kopalnia? - wyliczają związkowcy na łamach "Kuriera Związkowego" wydawanego przez „Sierpień 80”.

Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na najbliższy wtorek. Związkowcy zapowiedzieli referendum strajkowe w zakładzie.

W przypadku braku postępu w rozmowach z dyrekcją, górnicy będą strajkować 20 listopada.

Kopalnia Ruda, którą tworzą ruchy: Bielszowice, Halemba i Pokój, zatrudnia ponad 6,5 tys. osób, z czego 5,2 tys. pod ziemią. Najwięcej (blisko 2,9 tys.) pracuje w ruchu Bielszowice. W Halembie zatrudnionych jest prawie 2,4 tys. pracowników, a w ruchu Pokój, którego złoża będą całkowicie wyeksploatowane w ciągu najbliższych pięciu lat, ponad 1,2 tys. osób. Gdyby ostatecznie plany uruchomienia trzech ścian Ruchu Pokój nie zostały zatwierdzone, może to skrócić żywotność tej części kopalni Ruda o rok.

Czytaj więcej