Czytasz: Będzie rekord… Śląskiego Festiwalu Nauki

Będzie rekord… Śląskiego Festiwalu Nauki

Tłumy na 3. Śląskim Festiwalu Nauki. Miłośnicy nauki zjechali do Katowic.

W ubiegłym roku wydarzenia Śląskiego Festiwalu Nauki zelektryzowały blisko 30 tys. osób. W tym roku szykuje się frekwencyjny rekord. Tłumy miłośników nauki zjechały do Katowic. A przed nami jeszcze jeden dzień.

W tym roku w Katowicach można było spotkać m.in.  astronautkę NASA, Mirosława Hermaszewskiego, Jerzego Buzka, Mariusza Szczygła, Tomasza Zubilewicza i wielu innych. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów.  Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor UŚ w Katowicach zapowiedział czwartą edycję w przyszłym roku. Wśród gości specjalnych 3. Śląskiego Festiwalu Nauki są również m.in.: Radosław Brzózka (dziennikarz Telewizji Polskiej, prowadzący programu „Jak to działa”), Leszek Cichy (himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim współautor pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku), Jan Mela (podróżnik i działacz społeczny), wybitni lekarze Maciej Grajek i Zbigniew Nawrat.

W programie kolejnej edycji festiwalu, znalazło się wiele nowych elementów. Przede wszystkim to międzynarodowy zasięg i współpraca, gwiazdy światowej nauki oraz ogólnopolska formuła. W tym roku powstało między innymi Miasteczko Kosmiczne oraz Strefa Techniczna. Do tych stref zostali zaproszeni liczni bardzo atrakcyjni goście: naukowcy, instytucje i firmy związane z szeroko rozumianą branżą kosmiczną.  Można było spotkać analogowych astronautów biorących udział w symulowanych misjach marsjańskich w Polsce i na świecie oraz poznać założycielkę polskiego habitatu księżycowo-marsjańskiego, będącą członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla uczestników wiele atrakcji, których celem jest popularyzacja nauki. Festiwal to nie tylko wykłady, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi, lecz również pokazy, gry i specjalne strefy adresowane do osób zainteresowanych naukami humanistyczno-społecznymi, przyrodniczymi, ścisłymi, technicznymi, medycznymi oraz sztuką. Jeśli nie mieliście okazji zajrzeć w weekend, koniecznie odwiedźcie ŚFN w poniedziałek. MCK będzie otwarty dla miłośników nauki od 8.00 do 18.00.

Czytaj więcej