Czytasz: Będzie obwodnica Zawiercia i Poręby

Będzie obwodnica Zawiercia i Poręby

Dla Pyrzowic: nowa obwodnica i najwyższa wieża kontroli lotów -ogłosił dzisiaj na lotnisku w Pyrzowicach minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Będzie obwodnica Zawiercia i Poręby. Dzięki planowanym inwestycjom katowicki port lotniczy ma być nowoczesnym, dobrze skomunikowanym miejscem, do którego bez problemu docierać będą mieszkańcy województwa śląskiego - ogłosił dzisiaj na lotnisku w Pyrzowicach minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W obecności ministra odbyło się dzisiaj uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej wieży kontroli w Pyrzowicach, której budowa ma zostać zakończona w 2018 r.

- To ważny dzień dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, władz lokalnych i wszystkich instytucji, których wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w Polsce. Ale przede wszystkim to ważny dzień dla wszystkich użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej, przewoźników oraz pasażerów, którzy korzystać będą z lotniska w Katowicach, jednego z najlepiej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Ta inwestycja zwiększy możliwości operacyjne tego lotniska  – mówił  minister Adamczyk.

Wieża ma mieć 46 m i tym samym będzie najwyższym tego typu obiektem w całej Polsce. Poziom operacyjny znajdować się będzie na wysokości 41 m, a powierzchnia wieży ma liczyć  w sumie 1 832 m2. W środku znajdować się będą stanowiska kontroli wieżowej, kontroli zbliżania oraz pomieszczenia techniczne, biurowe i zaplecze socjalne. Budowa nowej wieży jest konieczna ze względu na poczynione w ostatnich latach na lotnisku Pyrzowice inwestycje, za sprawą których m.in. zmienił się układ pola manewrowego i rozkład płyt postojowych. W budowę zaangażowana jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która już nie pierwszy raz realizuje inwestycje infrastrukturalno-budowalne na terenie Katowice Airport. Agencja wyposażyła m.in. jedno z podejść nowej drogi startowej, oddanej do użytku w 2015 r ., w nowoczesny radiowy system nawigacyjny, umożliwiający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiej podstawy chmur. Przeprowadzane na terenie Pyrzowic inwestycje mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie przepustowości i komfortu pasażerów. 

Czytaj więcej