Czytasz: Będzie można dotknąć dźwięku

Będzie można dotknąć dźwięku

Przy gliwickiej Radiostacji powstaje park sensoryczny. Będziemy odczuwać fale dźwiękowe za pomocą dotyku.

Od lipca trwa budowa parku sensorycznego przy Radiostacji w Gliwicach. Inwestycja jest już na finiszu i ma być pierwszą częścią Gliwickiego Centrum Umiejętności.

W parku sensorycznym zostanie ustawionych dziesięć urządzeń umożliwiających odczuwanie fal dźwiękowych za pomocą dotyku.


- Stan prac przy budowie parku sensorycznego zaawansowany jest w 80 procentach. Obecnie kończymy układanie drewnianych podestów – mówi Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej, miejskiej spółki odpowiedzialnej za projekt.

W czwartek w parku sadzono iglaki i odbywał się tu montaż architektonicznych ław betonowych oraz interaktywnych urządzeń.

- Będą to m.in. armata powietrzna, telefon paraboliczny, telegraf akustyczny, organy rurowe, ksylofon, szumiące rury, symulator operatora kamery i stół radiowy – wymienia Kopeć.

Rzecznik mówi, że dla niego budowa parku, to swego rodzaju powrót do historii tego miejsca.

- Urządzenia mają popularyzować zjawiska naukowe i nawiązywać do funkcji Radiostacji, która w przeszłości emitowała sygnał dźwiękowy – wyjaśnia Mariusz Kopeć.

Już niebawem każdy z odwiedzających odrestaurowany teren Radiostacji będzie mógł doświadczyć fal dźwiękowych za pośrednictwem dotyku. Ponadto siedziska w parku zostaną wyposażone w kody umożliwiające odczytanie informacji na temat poszczególnych urządzeń. Jedną z atrakcji ma być też stanowisko wyposażone w dżojstik i wyświetlacz LCD, umożliwiające oglądanie panoramy Gliwic z kamery umieszczonej na maszcie Radiostacji.


To pierwsza część Gliwickiego Centrum Umiejętności

Warto dodać, że ze wszystkich urządzeń będą mogły korzystać również osoby niepełnosprawne. Rzecznik zapewnia, że park sensoryczny będzie dostępny dla odwiedzających przez cały rok, ale w okresie jesienno-zimowym będzie on otwarty nieco krócej. Budowa parku ma być częścią przyszłego Gliwickiego Centrum Umiejętności, które będzie łączyć cechy muzeum nauki i laboratorium. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy GCU powstanie.


Rzecznik zakłada, że park będzie gotowy do końca września. Inwestycja finansowana jest z budżetu Gliwic, a koszt jej budowy to blisko 950 tys. zł.

Czytaj więcej